Sport: Weteran na podium. Kaliszanin z medalem Mistrzostw Polski w MMA

  • 24.09.2020, 18:42
  • Ryszard Binczak
Sport: Weteran na podium. Kaliszanin z medalem Mistrzostw Polski w MMA
Marcin Małecki, szkoleniowiec w klubie MMA Tornado Kalisz, zdobył srebrny medal w kategorii masters podczas rozegranych w Sochaczewie X Mistrzostw Polski w MMA.

Doświadczony i utytułowany karateka, w ostatnich latach zamienił sportową arenę na pracę  z  utalentowanymi  adeptami mieszanych sztuk walk w klubie MMA Tornado Kalisz. Szkoli i to z sukcesami, a po 18-letniej przerwie sam ponownie stanął w turniejowe szranki. I to ze wspaniałym efektem, zdobywając srebrny krążek  w dziesiątej edycji Mistrzostw Polski MMA, rozgrywanych pod patronatem Polskiego Związku Mieszanych Sztuk Walki.

46-letni kaliszanin rywalizował w kategorii masters (waga do 88 kg),  dedykowanej trenerom i zawodnikom MMA powyżej 35 roku życia. Małecki mimo, iż był najstarszym uczestnikiem  mistrzostw, szybko wygrał walkę półfinałową, a w pojedynku o złoto jeszcze na 30 sekund przed końcem prowadził na punkty z bardzo doświadczonym Rafałem Kosińskim z Arachionu Olsztyn, przeważając w stójce. O punktowym zwycięstwie olsztynianina zadecydowało ostatnie, udane obalenie zapaśnicze.
- O wygranej przeciwnika zadecydowało ostatnie niewybronione przeze mnie obalenie zapaśnicze. Jednak zdaniem wielu obserwatorów tego pojedynku powinna być przynajmniej dogrywka, ponieważ przez większość walki miałem przewagę w aspekcie sportów uderzanych, unikając jednocześnie charakterystycznych dla zapasów, judo czy brazylijskiego jiu-jitsu obaleń – podsumowuje Marcin Małecki.
W Sochaczewie wystąpił także drugi reprezentant MMA Tornado Kalisz, Wiktor Cegła. Zdobywca wielu medali na imprezach rangi mistrzowskiej pomyślnie przeszedł przez eliminacje, ale w walce o strefę medalową uległ decyzją sędziowską tegorocznemu liderowi rankingów juniorskich w kategorii do 93 kg Szymonowi Woszczyńskiemu z Shooters Konin.
– Wiktor dominował w walce wyraźnie w aspekcie kickbokserskim, wybronił wszystkie próby obaleń zawodnika z Konina, ale przy próbie duszenia gilotynowego wylądował na plecach i to zdaniem sędziów dało zwycięstwo na punkty jego rywalowi. W przypadku tego zawodnika mamy jednak inne priorytety. Obecnie najważniejszym celem jest przygotowanie do startów w seniorskim MMA w 2021 roku. Dlatego przez całe wakacje pracowaliśmy wyłącznie nad stójką. Zapasy i delikatnie brazylijskie jiu-jitsu wróciły dopiero od września. Pełna forma pod MMA jest planowana dopiero na październik/listopad – zaznacza trener Małecki.   Jego młody podopieczny to ubiegłoroczny zdobywca wszystkich możliwych tytułów w juniorskim - polskim i europejskim - MMA. W Sochaczewie zabrakło niewiele, by wzbogacić ów pokaźny dorobek. – Stójka Wiktora była dużo lepsza niż przeciwników. Do drugiego złotego medalu w juniorach zabrakło trochę szczęścia, trochę zaważył też nadmiar kickboxingu w jego obecnym MMA – dodaje Marcin Małecki.

Początkowo kaliski klub planował wystawić w krajowym czempionacie jeszcze kilku innych zawodników. Jednak przyspieszony, wrześniowy termin mistrzostw i trwająca pandemia sprawiły, że nie wszyscy zdołali przygotować odpowiednią formę startową w tak bardzo wymagającej dyscyplinie jaką jest MMA. KZ
Fot. Marcin Małecki

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe