Ostrów: Zielone światło dla Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego

  • 24.09.2020, 16:47 (aktualizacja 24.09.2020, 16:49)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Zielone światło dla Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego
Pakiet ponad 100 inwestycji o łącznej wartości 250 mln zł zrealizuje do końca 2023 roku Ostrów Wielkopolski.

Realizacja Programu Zrównoważonego Rozwoju zwanego również Ostrowskim Ekspresem Inwestycyjnym, jest możliwa dzięki uzyskaniu bardzo korzystnego wsparcia w wysokości 110 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego  przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dziś, 24 września, w Warszawie, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek podpisała umowę z BGK i EBI, dzięki której Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym w Polsce miastem do 100 tys. mieszkańców, które skorzysta z tego zwrotnego instrumentu finansowego.
- Dzięki funduszom z budżetu miasta, a także pieniądzom z  Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 110 mln zł, zaangażujemy łącznie aż ćwierć miliarda złotych na ważne i potrzebne inwestycje służące mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, a także ochronie klimatu, za którą jako samorządy - czujemy się również w pełni odpowiedzialni – podkreśla Beata Klimek, prezydent ponad 70-tysięcznego Ostrowa Wielkopolskiego.
Jak zauważyła, tylko odważne, ale jednocześnie rozważne decyzje, dają szanse na skok cywilizacyjny miastom średniej wielkości, w których można zapewnić wygodne, bezpieczne i atrakcyjne warunki do życia, jednocześnie troszcząc się o stan środowiska naturalnego.
- To są właśnie te elementy, które naszym zdaniem decydują o pozytywnej energii i potencjale miast. Tym, co sprzyja zatrzymywaniu, a jednocześnie przyciąganiu nowych mieszkańców. Nasza wizja rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego wpisuje się zatem w cele Unii Europejskiej  oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. I mówię to, jako prezydent miasta, które tylko od 2015 roku pozyskało 148 mln zł funduszy zewnętrznych, głównie w postaci dotacji z Unii Europejskiej. To miara nie tylko naszej aktywności w sięganiu po pieniądze europejskie służące rozwojowi naszego miasta , ale przede wszystkim miara  dużej skuteczności w ich pozyskiwaniu – zapewnia prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Od 6 lat w Ostrowie Wielkopolskim realizowana jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta. W tym czasie w mieście wdrożono szereg innowacyjnych rozwiązań, które były odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, inwestorów, a także zmieniające się uwarunkowania demograficzne, gospodarcze czy klimatyczne.
Celem tych działań było przyciąganie do Ostrowa Wielkopolskiego nowych mieszkańców, stwarzanie coraz lepszych warunków do życia dla wszystkich pokoleń, poprawa stanu środowiska, w tym przede wszystkim powietrza i dostosowywania się do zmian klimatu, a także tworzenie warunków do powstawania nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.
Ostatnie sześć lat to m. in.: autobusy zasilane „zieloną” energią elektryczną produkowaną w Ostrowie z biomasy, kluby, domy i mieszkania dla seniorów, budowa nowego osiedla mieszkaniowego dla młodych rodzin, budowa nowych przedszkoli i żłobków, powrót szkolnych gabinetów stomatologicznych, inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę oświatową i kulturalną, miejskie becikowe, uruchomienie miejskiego programu dotacji na wymianę pieców na ekologiczne źródła ogrzewania, a także rozpoczęcie produkcji i sprzedaży zielonej energii. Wiele przedsięwzięć inwestycyjnych miasta to efekty aktywności ostrowian, którzy składają swoje propozycje w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego oraz inicjatywy lokalnej.
Efekty tych działań wpływają na zrównoważony rozwój Ostrowa Wielkopolskiego. Pojawiają się jednak nowe potrzeby i oczekiwania mieszkańców, jak również wyzwania, przed którymi stają dziś miasta. Odpowiedzią na to jest stworzenie niezwykle ambitnego programu inwestycyjnego Ostrowa Wielkopolskiego do 2023 roku, nazywanego Ostrowskim Ekspresem Inwestycyjnym. Będzie to kolejny - ważny i znaczący impuls rozwojowy dla miasta.
Tworząc go i podejmując się jego realizacji - prezydent miasta Beata Klimek rozpoczęła w 2019 roku starania o korzystne sfinansowanie pakietu inwestycyjnego wartego 250 mln zł. Jego realizacja będzie się odbywała w mało korzystnym dla samorządów okresie – kończącej się obecnej perspektywy budżetowej UE i nowej, która dopiero się rozpocznie. Dziś wiadomo, że dodatkowym negatywnym czynnikiem wpływającym na finanse miast i ich rozwój będzie spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.
W Ostrowie Wielkopolskim - mimo tych niesprzyjających okoliczności - dzięki wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego,  w sposób racjonalny i bezpieczny będzie mógł być zrealizowany odważny program inwestycyjny.
Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym polskim miastem do 100 tysięcy mieszkańców, tóre skorzysta z bardzo korzystnego współfinansowania inwestycji przez Europejski Bank Inwestycyjny. W 2019 roku eksperci EBI kilkukrotnie odwiedzili Ostrów Wielkopolski. Podczas wizyt studyjnych zapoznali się z dotychczasowymi kierunkami inwestowania miasta i byli pod wrażeniem już wdrożonych działań, których celem jest ochrona środowiska i klimatu. Zbadana została również obecna kondycja finansowa miasta w perspektywie do 2045 roku. Pozwoliło to na podjęcie decyzji o udzieleniu samorządowi ostrowskiemu bardzo korzystnej pożyczki, na której zaciągnięcie w wysokości 110 mln zł 26 sierpnia zgodziła się Rada Miejska  Ostrowa Wielkopolskiego
- Misją BGK  jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, którego ważnym uczestnikiem są samorządy. Pomagamy samorządom w wieloletnim i  zrównoważonym rozwoju. Projekt dla Ostrowa Wielkopolskiego to pilotaż wspólnego programu BGK i EBI. Dzięki niemu miasta średniej wielkości będą mogły realizować inwestycje, tak by mieszkańcom żyło się lepiej.  To bardzo cieszy, że macie w Ostrowie Wielkopolskim taki plan inwestycyjny i tak wiele różnorodnych przedsięwzięć.  Zakładam, że ten pilotażowy program  w Ostrowie Wielkopolskim będzie mógł być stawiany za wzór dla innych samorządów i że już wkrótce będą czekały nas kolejne uroczystości podpisywania umów o finansowanie działań inwestycyjnych – powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Współpracę z Ostrowem Wielkopolskim pozytywnie ocenia również Piotr Michałowski, dyrektor biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie.
- Jest nam bardzo miło, że pomagamy rozpędzić ten ekspres inwestycyjno –rozwojowy w Ostrowie Wielkopolskim. EBI bardzo ceni sobie współpracę z polskim samorządami. Ta współpraca rozpoczęła się już w latach 90.  Do tej pory koncentrowaliśmy się na większych miastach, także tym ważniejsza jest dla nas ta umowa z Ostrowem Wielkopolskim. To był rok bardzo miłej współpracy. Wszystkie zadania inwestycyjne, które zostały nam przedstawione – w pełni wpisują się w nasze priorytety inwestycyjne. Dlatego bardzo cieszymy się, że od dziś rozpoczynamy oficjalnie projekt z Ostrowem Wielkopolskim – podkreślił dyrektor Piotr Michałowski.
Biorący udział w konferencji Skarbnik Związku Miast Polskich Andrzej Pietrasik zwrócił z kolei uwagę na ambitne założenia Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego.
- Z przyjemnością i z wielkim wrażeniem patrzę na ten projekt. Z podziwem patrzę też na tempo, w jakim go realizujecie. Montaż finansowy jest czasami trudniejszy niż projekty, które realizuje się w oparciu o ten montaż. Jestem też pełen podziwu dla idei i pomysłów, które chcecie zrealizować w oparciu o środki Europejskiego Banku Inwestycyjnego poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, z którego korzystają samorządowcy – stwierdził Andrzej Pietrasik, Skarbnik Związku Miast Polskich, który w działaniach polskich samorządów terytorialnych uczestniczy od początku lat 90.
Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to ponad 100 zadań o wartości 250 mln zł. Składają się one na  program zrównoważonego rozwoju miasta, realizowany poprzez działania poprawiające jakość życia, chroniące klimat i dostosowujące miasto do jego zmian, sprzyjające rozwojowi gospodarczemu i rewitalizacji zdegradowanych obszarów, aktywizujące ostrowian i budujące międzypokoleniową wspólnotę.
Prezydent Beata Klimek za starania, współpracę i poparcie na rzecz tego projektu podziękowała swoim współpracownikom, wiceprezydentowi Mikołajowi Kostce, skarbnikowi Miasta Michałowi Zabińskiemu, Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu oraz Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a także radnym klubu „Przyjazne Miasto”, którzy jednogłośnie poparli Wielki Program Zrównoważonego Rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego. Za tym projektem głosowali radni:  Zygmunt Banasiak, Elżbieta Grocholska, Elżbieta Grochowska, Łukasz Jędrzejak, Joanna Lisiak, Jarosław Lisiecki, Zygmunt Malik, Szymon Matyśkiewicz, Mateusz Nycek, Arkadiusz Sodkiewicz, Marek Śliwiński oraz Radosław Torzyński.
- To dzięki Wam, EBI i BGK, rozpoczynamy dziś nowy etap w rozwoju Ostrowa – napisała na facebooku prezydent Beata Klimek, tuż po podpisaniu umowy w Warszawie.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe