Pływanie: Olimpijskie marzenia

  • 16.09.2020, 13:28
  • Ryszard Binczak
Pływanie: Olimpijskie marzenia
Bartosz Piszczorowicz trenuje i wygrywa w czasie pandemii. Kaliski pływak celuje w Igrzyska Olimpijskie

Kaliski pływak, były zawodnik KKS-u Kalisz od blisko dwóch lat kontynuujący naukę i sportową karierę za oceanem, czyni intensywne przygotowania do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Z uwagi na trwającą pandemię sprawa nie jest łatwa, ale poluźnienie reżimu sanitarnego i pierwsze w sezonie starty w prestiżowych krajowych zawodach potwierdziły jego wysoką formę.

Z końcem 2019 roku, po drugim semestrze nauki na University of Louisville, kaliszanin wrócił do Polski i wspólnie z zawodnikami warszawskiego klubu G-8 Bielany rozpoczął przygotowania do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Na przełomie lutego i marca wystartował w pierwszych w sezonie zawodach - Grand Prix Pucharze Polski w Kozienicach. Zaprezentował się bardzo dobrze. Wyścigi na dystansach 50 i 100m stylem dowolnym ukończył na drugim miejscu z czasami odpowiednio - 22.43 i 48.70. Z kolei w rywalizacji na dystansie 200 m stylem dowolnym zajął 4. miejsce z czasem 1:48.55.W kategorii open kaliszanin zakończył zawody na wysokim 5. miejscu.

Plany utalentowanego pływaka związane z przygotowaniami do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

- To z powodu lockdownu zostały wstrzymane treningi. Na początku pandemii Bartosz, podobnie jak większość sportowców, próbował podtrzymywać formę trenując w Kaliszu, w domu i rodzinnym ogrodzie. Później, przez większość pandemii możliwość trenować, oczywiście z zachowaniem odpowiednich reżimów sanitarnych, w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu. Dzięki prezesowi hotelu Rafałowi Abramczykowi, który jest miłośnikiem pływania, niewielka grupa polskich pływaków mogła trenować na basenie 25 – metrowym i na siłowni. Podczas krótkich pobytów w Kaliszu mógł liczyć na bezpieczny dostęp do sprzętu Coloseum Kalisz i pracę z trenerem Tobiaszem Piechocińskim – tłumaczy Izabela Piszczorowicz, mama byłego zawodnika sekcji pływackiej KKSu Kalisz.

6 czerwca, po częściowym rozluźnieniu reżimu sanitarnego, Piszczorowicz wrócił do profesjonalnych treningów, pod okiem Łukasza Drynkowskiego i Marcina Koszuta, trenerów klub G-8 Bielany Warszawa. Efekty intensywnej pracy nadeszły już po kilku tygodniach. 24 lipca wystartował w zawodach o Puchar KU AZS UMCS w Lublinie. W zmaganiach na krótkim basenie wzięło udział prawie 200 zawodników, wśród których jedne z najlepszych wyników osiągnął Bartosz Piszczorowicz reprezentujący G-8 Bielany Warszawa. Po rezultat z najwyższej półki sięgnął w wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym, pokonując cztery długości basenu w czasie 47.51, co jest najlepszym rezultatem w jego dotychczasowej karierze. Zmagania w tym samym stylu tyle, że na o połowę krótszym dystansie, również zakończył „żywcówką” - 22.07.

 

Kolejny sprawdzian kaliski pływak przeszedł także w Lublinie, ale tym razem zawody odbyły się na basenie o wymiarach olimpijskich (50m). Dystans 100 m stylem dowolnym Piszczorowicz pokonał w doskonałym czasie 49.40, notując kolejny w tym sezonie rekord życiowy i będąc zdecydowanie najszybszym zawodnikiem w tej konkurencji.

- Na poprawienie rekordu życiowego na tym dystansie czekałem 3 lata. Jest to zarazem trzeci wynik w Polsce, biorąc pod uwagę lata 2019-2020 – podkreśla Bartosz Piszczorowicz.

Kaliski pływak nie miał sobie równych także w wyścigu na 50m tym samym stylem. Pierwsze miejsce na podium zagwarantował sobie wynikiem 23.36.

Od połowy sierpnia Bartosz Piszczorowicz rozpoczął kolejny semestr nauki na University of Lousiville. Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej panującej w Stanach Zjednoczonych studia będzie kontynuował formie zdalnej. KZ

Fot. Izabela Piszczorowicz

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe