Powiat Ostrowski: Budowa żłobka przebiega zgodnie z planem

  • 12.09.2020, 13:43
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Budowa żłobka przebiega zgodnie z planem
Budowa żłobka w Gorzycach Wielkich idzie zgodnie z harmonogramem prac.

Dobiega końca murowanie ścian konstrukcyjnych i działowych. Wkrótce będą wylewane wieńce żelbetowe i stalowe dla całego budynku. Mury żłobka powstały z bloków Silka, które są niezwykle wytrzymałe.

- Charakteryzują się również doskonałymi właściwościami takimi jak: komfort termiczny, doskonała zdolność regulacji wilgotności, izolacyjność akustyczna a także zdrowe środowisko życia. Silka to cegła wapienno-piaskowa, o bardzo wysokiej gęstości, dlatego jest dużo cięższa od tradycyjnej cegły – Wojciech Marczak, główny wykonawca inwestycji.

Jeszcze we wrześniu rozpoczną się prace związane z pokryciem dachu. W październiku zaplanowano m.in. prace wewnętrzne oraz montaż instalacji: elektrycznej, sanitarnej i wodociągowej. Prace drogowe, w tym m.in.: budowa parkingu oraz chodnika rozpocznie się na przełomie października i listopada. Dwa ostatnie miesiące budowy inwestycji, to prace wykończeniowe oraz wyposażenie placówki. Oficjalne otwarcie pierwszego w Gminie Ostrów Wielkopolski żłobka zaplanowano na styczeń przyszłego roku.

- Żłobek będzie przygotowany dla 77 dzieci, w wieku od kilku miesięcy do 3 lat. Myślę, że mieszkańcy gminy będą bardzo zadowoleni z obiektu, który będzie bardzo przestronny i nowoczesny. Opłata za pobyt dziecka w placówce również nie będzie wysoka, ponieważ korzystamy ze środków unijnych oraz wsparcia rządowego. Powierzchnia placówki wyniesie ponad 800 metrów kwadratowych – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała na budowę i funkcjonowanie placówki rekordową w historii samorządu dotację w wysokości prawie 6 mln złotych. Pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: środków unijnych oraz programu Maluch +. W pierwszym przypadku, pieniądze pozyskano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła bagatela 3 mln 406 tysięcy złotych. Część środków wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.

W tym drugim przypadku gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 mln 541 tysięcy złotych. W całości pieniądze trafią na budowę placówki.

- Dzięki dofinansowaniu, koszt miesięcznej opłaty wnoszonej przez rodziców za jedno dziecko wyniesie 260 złotych wraz z wyżywieniem. W placówce pracować będą w sumie 22 osoby, w tym 15 opiekunów. Rekrutacja rozpocznie się pod koniec tego roku i prowadzić ją będzie wybrany w konkursie dyrektor żłobka – dodaje wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Budynek będzie parterowy. Każda sala z osobnym wyjściem, toaletami, miejscem do spania, magazynem, a także pięknym tarasem od strony południowej. Przestronny korytarz zapewni swobodne przemieszczanie się dzieci. Dodatkowe pomieszczenia, takie jak: wózkownia, gabinety specjalistów, nauczycieli, stołówka, nowoczesna kuchnia i plac zabaw przeznaczony specjalnie dla maluchów zapewne dodatkowo podniesie atrakcyjność żłobka.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe