Aglomeracja: Poseł Mosiński o handlu w niedzielę

  • 25.04.2017, 10:52
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Poseł Mosiński o handlu w niedzielę
Jesienią w Sejmie ma odbyć się debata nad ostatecznym kształtem projektu ustawy. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie na początku 2018 roku. - Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wymaga poprawek - mówi Jan Mosiński (PiS), szef parlamentarnej podkomisji stałej do spraw rynku pracy.
Inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność". Pod koniec marca swoje stanowisko wyraził Rząd. Zarekomendował dalsze prace, ale pod warunkiem, że rozwiane zostaną wszystkie legislacyjne wątpliwości. Pierwotnie prace nad projektem miały zakończyć się jeszcze w czerwcu. - Do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, ale także bezpośrednio na moje ręce spłynęło kilkadziesiąt opinii ze strony organizacji pracodawców, konsumentów, strony społecznej, a także kilkadziesiąt prywatnych opinii dotyczących regulacji zawartych w projekcie - wymienia Jan Mosiński. - To powoduje, że wydłuży się czas pracy nad projektem w podkomisji i komisji. Jak podkreśla Jan Mosiński, zapisami ustawy zainteresowane są trzy grupy społeczne - pracownicy handlu, organizacje pracodawców oraz klienci. - W przypadku tych ostatnich, patrząc na badania przeprowadzone przez różne instytucje sondażowe, mamy do czynienia z podziałem pół na pół - mówi parlamentarzysta. Kaliski poseł uważa, że możliwy jest konsensus pomiędzy tymi grupami. - Spotykam się we Wrocławiu z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" i będziemy rozmawiać nad zakresem kompromisu. Mam świadomość, że to będzie trudne spotkanie, bo presja pracowników marketów jest bardzo duża - dodaje. Wciąż nie wiadomo, przez ile niedziel w miesiącu będą zamknięte markety. - Przedstawiciel jednej z dużych organizacji pracodawców zaproponował na posiedzeniu komisji, żeby na początku wprowadzić jedną niedzielę bez handlu - ujawnia Jan Mosiński - Ja, jako Jan Mosiński, proponuję dwie. Parlamentarzysta podkreśla również, że proponowane zmiany muszą zostać skontrolowane z Konstytucją RP. - Komisja jest w posiadaniu czterech opinii na ten temat, które wzajemnie się wykluczają - mówi. Poseł zapewnia, że nie będą wprowadzone kary więzienia za niedzielne handlowanie. Zawarte w pierwotnym obywatelskim projekcie, nie dostaną się do ostatecznych zapisów - obecnie mówi się o finansowych restrykcjach. Wyjęte spod zakazu mają być między innymi apteki, punkty apteczne, placówki handlowe do 25 metrów kwadratowych, usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów, np. na lotniskach czy na dworcach, stacje paliw (z pewnymi zastrzeżeniami), czy sklepy, w których za ladą stanąłby właściciel. Całkowity zakaz handlu w niedzielę lub jego ograniczenie (w zależności od regionu, pory roku czy wielkości sklepu) obowiązuje w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, czy Belgii. ŁW Fot. Ł. Wolski
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe