Ostrów: Sześć nowych „elektryków” na ostrowskich ulicach

  • 03.09.2020, 12:25 (aktualizacja 10.09.2020, 11:10)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Sześć nowych „elektryków” na ostrowskich ulicach
Sześć nowych autobusów elektrycznych, 3 września, wyruszyło na ostrowskie ulice.

Prezentacja nowoczesnych i ekologicznych autobusów SOLARIS URBINO 12 Electric odbyła się przy ostrowskim Centrum Przesiadkowym i Arenie Ostrów.

- W grudniu 2017 roku jako pierwsze miasto w Wielkopolsce rozpoczęliśmy erę elektromobilności w komunikacji publicznej. Teraz po ostrowskich ulicach jeździć będzie już łącznie 10 „elektryków”. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Ostrowie to obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Wartość inwestycji związanej z zakupem sześciu niskopodłogowych, ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów wyniósł ponad 15 mln złotych, z czego ponad 11 mln zł, to pozyskane dofinansowanie ze środków europejskich w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

Ostrowskie autobusy elektryczne ładowane są naszą własna zieloną energią. Ten pierwszy w Polsce ostrowski system ekologicznej elektromobilności to korzyści środowiskowe i ekonomiczne oraz realny przykład spójności i efektywności działań w Grupie Kapitałowej CRK – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

Każdy z nowych, 12-metrowych pojazdów elektrycznych będzie miał 24 miejsca siedzące i 69 stojących. Autobusy są napędzane silnikiem elektrycznym, a dodatkowo są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania.

Poprzez nowoczesne rozwiązania autobusy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone są w elektroniczny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, cyfrowy monitoring, bezprzewodowy Internet oraz defibrylator – wymienia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

 

Dostawa sześciu nowych autobusów elektrycznych to element kompleksowego projektu unijnego realizowanego przez Miasto Ostrów Wielkopolski i Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego o łącznej wartości ponad 42,5 miliona złotych, w tym niemal 32 miliony pozyskanej dotacji z funduszy europejskich. Projekt objął również budowę miejskiego Centrum Przesiadkowego, a także nowe biletomaty w miejskich autobusach i przystankach, nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne, budowa ścieżek rowerowych, w tym tej od Piasków do Michałkowa, rozbudowa systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego, modernizacja oświetlenia ulicznego na dwóch osiedlach oraz wdrożenie systemu ITS.

Wszystkie inwestycje w naszej ostrowskiej gospodarce komunalnej tworzymy z myślą o ludziach, o naszych mieszkańcach. Unowocześnienie infrastruktury i technologii ma stale podnosić poziom świadczonych usług – zaznacza Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego CRK.

 

Dziesięć autobusów elektrycznych, to zaoszczędzone 291 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie, a ich ładowanie własną ostrowską zieloną energią to oszczędności finansowe na poziomie ponad 1 mln zł rocznie, które pozostaną w miejskim sektorze komunalnym.

Ostrowski tabor komunikacji miejskiej został bardzo mocno zmieniony i odnowiony, w dodatku co ważne, w dużej mierze na ekologiczny i niskoemisyjny. Udało nam się tego dokonać zaledwie w ciągu kilka ostatnich lat – to pozytywny ewenement w historii naszego miasta – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe