Ostrów: Pożegnanie Ks. Infułata Tadeusza Szmyta

  • 29.08.2020, 17:26
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Pożegnanie Ks. Infułata Tadeusza Szmyta
29 sierpnia br. odbyły się uroczystości pogrzebowe Księdza Infułata Tadeusza Szmyta, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie oraz wikariusza generalnego i biskupiego Diecezji Kaliskiej.

Ks. Inf. Tadeusz Szmyt urodził się 28 października 1933 roku w miejscowości Podrzewie koło Szamotuł. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 roku. Był wikariuszem w Śremie, Grodzisku Poznańskim, Pniewach, Rawiczu i Poznaniu. W 1971 roku został proboszczem w Lechlinie, a w 1976 roku – w parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Pełnił tę funkcję 35 lat. W latach 1992 – 2012 pracował na rzecz diecezji kaliskiej, pełniąc funkcję wikariusza generalnego, a następnie biskupiego. W 1987 roku został mianowany prałatem, a w 1995 – infułatem. W 2002 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Niepowtarzalne są jego osiągnięcia jako proboszcza parafii św. Antoniego, wskazujące na dążenie do wszechstronnego zaspokojenia zbiorowych potrzeb społecznych. Jego działania doprowadziły m.in. do wybudowania dwóch kościołów - przy ul. Wybickiego i przy ul. Różanej; poszerzenia terenu cmentarza przy ul. Bema; powstania w starym probostwie Stacji Opieki CARITAS, uruchomienia akcji wydawania odzieży używanej osobom potrzebującym; utworzenia księgarni św. Wojciecha i biblioteki parafialnej; wybudowania parkingu samochodowego na terenie przykościelnym, zorganizowania przy parafii Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości, grupy Anonimowych Alkoholików „Arka” i Telefonów Zaufania AA. Zainicjował również budowę Domu Katechetycznego im. Jana Pawła II przy parafii św. Antoniego w Ostrowie.

Ks. Inf. Tadeusz Szmyt zmarł 24 sierpnia br. w wieku 87 lat, po 61 latach sprawowania kapłaństwa. 29 sierpnia, podczas uroczystości pogrzebowych, ostrowianie licznie zebrali się, aby pożegnać byłego proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie. WIKI

 

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe