Nowe zakupy Miejskiej Biblioteki

  • 01.02.2017, 23:18
  • Admin Admin
Nowe zakupy Miejskiej Biblioteki
Ponad 240 starych druków to bogactwo szczególne, jakim może pochwalić się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka.

To one dokumentują rozwój polskiej i europejskiej kultury oraz nauki, począwszy od XV aż do końca XVIII wieku. Wiele z nich to podstawowe dzieła pisarzy i uczonych tamtych czasów, wydawane w ośrodkach drukarskich różnych krajów. Ówczesne druki pozostawały w ścisłym związku z wykładaną na uczelniach wiedzą, stąd pokaźna liczba prac z zakresu szeroko pojętej teologii, dzieła z dziedziny prawa, medycyny i „sztuk wyzwolonych”. Przypomnijmy, kaliszanie mieli okazję obejrzeć „Perły Biblioteki” podczas obchodów Kaliskiej Nocy Kultury we wrześniu ubiegłego roku. Dzięki odpowiedniej polityce gromadzenia oraz przychylności władz miasta udało się w minionych latach pozyskać kilka unikatowych publikacji związanych z Kaliszem.

 

Przypomnijmy, że ostatnio na aukcji antykwarycznej w Krakowie zakupiono podręcznik lekarski Ludwika Perzyny „Lekarz dla włościan, czyli rada dla pospólstwa w chorobach i dolegliwościach” z 1793 oraz zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego z 1620 (obecnie najstarszy z druków kaliskich w zbiorach MBP) - oba wydane w Kaliszu. Nie inaczej było w przypadku styczniowego zakupu, kiedy w jednym z warszawskich antykwariatów pojawiło się dzieło „Mowy na Radach i Seymach” kanclerza wielkiego koronnego, biskupa Andrzeja Chryzostoma Załuskiego. Szybka reakcja dyrektora biblioteki, pozytywna opinia wydziału kultury i natychmiastowa zgoda wiceprezydenta Artura Kijewskiego na sfinansowanie zakupu, to przykład współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Już po kilku dniach dzieło było w Kaliszu. Wydane w 1702 w Drukarni Collegium Kaliskiego jest unikatem w polskich zasobach, posiadają je jeszcze tylko Biblioteka Narodowa i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

AZ

 

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe