Ostrów: Będzie kolejna edycja programu dla „łapaczy deszczu”

  • 12.08.2020, 12:41 (aktualizacja 14.08.2020, 14:15)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Będzie kolejna edycja programu dla „łapaczy deszczu”
Przez pierwsze trzy tygodnie lipca trwał nabór wniosków w pilotażowym programie „Ostrów łapie deszcz”.

Zainteresowanie okazało się tak duże, że już dziś zapowiadana jest jego kontynuacja.
- Do urzędu wpłynęło ponad 300 wniosków na łączną kwotę 323 500 złotych! Odzew mieszkańców pokazał, że miejskie wsparcie jest tutaj bardzo potrzebne. W pilotażowej edycji programu w ostrowskim budżecie na ten cel zarezerwowano 70 tysięcy złotych. Jesteśmy na etapie podpisywania umów z mieszkańcami. Jednak już dziś zapowiadam kontynuację tego programu w przyszłym roku. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego chcą zbierać i wykorzystywać wodę opadową. Natomiast my, jako samorząd, chcemy pomagać w tych działaniach i wyznaczać pozytywne trendy oszczędzania wody pitnej  – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
W wyznaczonym terminie do urzędu wpłynęły 304 wnioski (pierwszego dnia przyjmowania złożono 132 wnioski): Jeden wniosek wpłynął po wyznaczonym terminie. 59  wniosków złożono na zakup zbiorników podziemnych, 166  wniosków złożono na zakup zbiorników naziemnych o pojemności powyżej 500 l, 79 wniosków złożono na zakup zbiorników naziemnych o pojemności do 500 l.
Aktualnie miasto jest na etapie podpisywania umów z mieszkańcami.
Mieszkańcy otrzymają dofinansowanie w wysokości: 500 złotych na mały zbiornik na deszczówkę, 1 000 złotych - jeśli zbiornik będzie mieć powyżej 500 litrów,  2 000 złotych – na montaż nowego zbiornika podziemnego. Dotacja udzielana jest na wydatki związane z zakupem, wykonaniem i montażem elementów systemu deszczowego – jeśli wcześniej zadanie to nie zostało dofinansowane z innego bezzwrotnego źródła.
Ostrowianie, którzy nie zakwalifikowali się do miejskiego programu mogą skorzystać również z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Moja Woda”.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe