Powiat Ostrowski: Dotacje na ratowanie zabytków

  • 12.08.2020, 06:10
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dotacje na ratowanie zabytków
Powiat Ostrowski ponownie zamierza wesprzeć odnawianie i renowację zabytków w naszym regionie. Wnioski o dotacje można składać do 30 września. Pieniądze rozdysponowane będą podczas przydzielania środków finansowych na rok 2021.

Dzięki powiatowym dotacjom na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze powiatu ostrowskiego w ostatnich latach odnowiono kilkanaście obiektów, wśród których były nie tylko budynki czy okazałe eksponaty ale także najmniejsze detale. Przed niszczeniem uratowane zostały m.in. wnętrza budynków, ołtarze w kościołach, krzyże, także te przydrożne, rzeźby, obrazy, figury czy dekoracje.

Ostatnimi inwestycjami dotowanymi przez Powiat Ostrowski były: prace konserwatorskie ołtarzyka w kościele parafialnym parafii p.w. św. Mikołaja i Matki Boskiej Szkaplerznej w Korytach oraz wymiana okien na wieży kościoła w ostrowskiej parafii p.w. N.M.P. Królowej Polski. Konserwacja ołtarzyka została dofinansowana kwotą 9.200 zł, z kolei na wymianę okien wieży przy „Małym Kościółku” przekazano 25.000 zł.
Wnioski kierowane do Zarządu Powiatu Ostrowskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze powiatu ostrowskiego można składać do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim do 30 września bieżącego roku. Prace prowadzone przy zabytkach i dotowane przez Powiat Ostrowski powinny być zakończone do końca listopada roku, na który została przyznana dotacja. Wtedy upływa termin rozliczenia dotacji.

Zgodnie z zapisami uchwały nr XLII/360/2014 z 29 października 2014 roku w zakresie sprawowania opieki nad zabytkami może ubiegać się osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna posiadająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego pod nr tel. 62 73 78 474.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe