Ostrów: Zakończono nabór do OBO. Głosowanie w październiku

  • 11.08.2020, 11:02
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Zakończono nabór do OBO. Głosowanie w październiku
Nabór wniosków do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego dobiegł końca. Mieszkańcy zgłosili aż 142 projekty! Zagłosujemy na nie w październiku.

- Mimo panującej epidemii, mieszkańcy myślą o rozwoju swojego miasta. Doskonale pokazuje to liczba złożonych wniosków. Spośród nich ostrowianie wybiorą te, które ich zdaniem, są najlepsze. W puli Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego mamy milion złotych. Z pewnością ostrowianie dobrze zaplanowali na co chcą wydać te pieniądze. W ramach OBO będziemy wybierać zadania w czterech kategoriach: ogólnomiejskie duże, ogólnomiejskie małe i – nowość wprowadzona w ubiegłym roku – zadania edukacyjne i rewitalizacyjne, które obejmuje wyznaczoną strefę w mieście. Które pomysły zostaną zrealizowane - wszystko w rękach mieszkańców – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W ramach zakończonych do tej pory pięciu edycji OBO powstało wiele inwestycji oraz inicjatyw. Warto wspomnieć tu o obecnie trwających spotkaniach w parkowym amfiteatrze na seansach kina plenerowego, czy bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich.

 

W tegorocznej edycji mieszkańcy złożyli 56 wniosków w kategorii zadań ogólnomiejskich dużych, 52 wnioski w kategorii zadań ogólnomiejskich małych, 21 zadań z zakresu rewitalizacji oraz 13 zadań edukacyjnych. Na OBO w miejskim budżecie przeznaczono milion złotych. Z tej kwoty 600 tys. zł zarezerwowano na realizację zadań ogólnomiejskich dużych. Wartość jednego takiego zadania nie może przekroczyć 300 tys. zł brutto, czyli w tej kategorii, w obecnej edycji, zostaną zrealizowane co najmniej dwa zadania. Na realizację zadań ogólnomiejskich małych przeznaczono natomiast kwotę 200 tys. zł. Wartość takiego zadania nie może przekroczyć 40 tys. zł brutto – to minimum pięć zadań w tej kategorii.

 

Mieszkańcy znów zaskoczyli kreatywnością. Wśród złożonych wniosków jest wiele pomysłów z zakresu kultury i ochrony środowiska. Sporo projektów dotyczy także tożsamości lokalnej, integracji społecznej. Najwięcej jest – już tradycyjnie – zadań dotyczących inwestycji. Aktualnie trwa analiza złożonych wniosków przez komórki merytoryczne urzędu. Jeśli pomysły będą się powielać, ich autorom zaproponowane zostanie stworzenie jednego, wspólnego projektu.

 

Nabór wniosków do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego odbywał się w lipcu. Zgodnie z harmonogramem, przez cały październik, ostrowianie będą mogli oddawać głosy na zadania zgłoszone w VI edycji OBO. Głosować będzie można na jedno zadanie ogólnomiejskie duże, jedno zadanie ogólnomiejskie małe, jedno edukacyjne i jedno rewitalizacyjne. Etap głosowania poprzedzi losowanie numerów dla zadań, które zostały dopuszczone do etapu głosowania.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe