Ostrów: Kolejne,,elektryki" w taborze MZK

  • 04.08.2020, 14:17 (aktualizacja 04.08.2020, 14:20)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Kolejne,,elektryki" w taborze MZK
Pierwszy z kolejnych sześciu autobusów elektrycznych, które pojawią się niebawem na ostrowskich ulicach, trafił właśnie do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji, gdzie przechodzi konieczne testy.

Pozostałe dostarczone zostaną już w przyszłym tygodniu. Ilość ostrowskich ,,elektryków" zwiększy się zatem do 10.
- To sporo, zważywszy że we flocie MZK jest 58 wozów. Nowe autobusy to podwójny efekt ekologiczny - po pierwsze, brak emisji spalin, po drugie, zajmą one miejsce najstarszych pojazdów z około dwudziestoletnim stażem. ,,Elektryki" są zasilane ekologiczną energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Nowe pojazdy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - specjalnie wydzielone miejsca, funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych, przyciski oznaczone są brajlem. Jest tu także głosowy system zapowiedzi przystanków. W każdym z autobusów umieszczono defibrylator.
Pojazdy są wyposażone w wewnętrzne monitory, dla bezpieczeństwa podróżujących zamontowane zostały kamery monitoringu. W autobusie można podładować sobie telefon. Kierowca ma do dyspozycji dotykowy kokpit, a także „przycisk napadowy”.
Producentem autobusów elektrycznych jest firma Solaris Bus & Coach. 12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy mają 75 miejsc, w tym 24 siedzące o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach z pasami bezpieczeństwa. Jego waga to 14 ton, a maksymalna prędkość to 80 km/h. Przewidywany zasięg na pełnym ładowaniu to około 170 km.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe