Powiat Ostrowski: GDDKiA ma usunąć beczki z trującą substancją

  • 04.08.2020, 13:49 (aktualizacja 06.08.2020, 14:18)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: GDDKiA ma usunąć beczki z trującą substancją
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu ma na własny koszt usunąć niebezpieczne odpady pozostawione w naczepie porzuconej na parkingu w Szczurach, przy drodze krajowej nr 11.

Przypomnijmy, że pod koniec maja na parkingu przy ruchliwej trasie S 11 w miejscowości Szczury w powiecie ostrowskim znaleziono porzuconą naczepę ciężarową, a w niej około 150 200-litrowych beczek z – jak się później okazało – niebezpieczną i silnie trującą substancją. Mimo wszczętego przez policję postępowania, nie udało się ustalić właściciela odpadów, gdyż tablice rejestracyjne naczepy zostały skradzione, a numery znamionowe usunięte.  
Powstał problem, kto ma się zająć usunięciem i utylizacją niechcianego przez nikogo ładunku. Wbrew pozorom, nie jest to sprawa prosta ani tania. Substancja w beczkach została uznana za łatwopalną, a nawet wybuchową w wyższych temperaturach. Zgodna z prawem utylizacja to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponieważ właścicielem terenu parkingu przy drodze krajowej jest Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wójt Gminy Ostrów Wielkopolski nałożył na nią obowiązek usunięcia odpadów. Drogowcy odwołali się od tej decyzji, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu utrzymało w całości decyzję gminy.
Feralny ładunek  został zabezpieczony i objęty monitoringiem, a przyczepa cały czas jest na parkingu, na którym została porzucona. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych postawiło specjalne ogrodzenie terenu, na którym stoi naczepa. Ponadto, w tym miejscu została zamontowana kamera monitoringu, który 24 h/dobę kontroluje okolicę.
- Postanowiłem, że po ostatecznym rozstrzygnięciu kwestii utylizacji kłopotliwego ładunku naczepy kamera monitoringu pozostanie w rejonie kościoła w Szczurach. To piękny, zabytkowy obiekt i dodatkowy monitoring jego otoczenia z pewnością się przyda – dodaje wójt Piotr Kuroszczyk.    
Decyzja SKO jest ostateczna, ale przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.  

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe