Powiat Ostrowski: Pierwsza we wsi

  • 04.08.2020, 07:44
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pierwsza we wsi
,,Pierwsza galeria we wsi" otworzyła swoje podwoje, stając się automatycznie kolejną turystyczną i artystyczną ciekawostką Antonina.

W zaadaptowaniu pomieszczeń na galerię pomógł przygodzicki GOK i gmina - jej mecenasi. Antonińska ekspozycja startuje z 60 pracami. Galerię ulokowano vis-a-vis recepcji Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego ,,Lido", przy szlaku turystycznym.

- Potrzebujemy czasu, kilku wernisaży i pewnych działań promocyjnych, które pomogą w zaistnieniu tego oryginalnego miejsca - mówi pomysłodawca galerii Marcin Biegański.

Głównym tematem wernisażu inicjującego działalność galerii Operis.Artis jest malarska twórczość Jacka Jędrala. W charakterze supportu wystawiono także prace Marcina Biegańskiego i Pawła Marciszewskiego.

- Jacek Jędral, to twórca niemal anonimowy, sam przyznaje, że maluje raczej dla siebie samego - mówi o jego twórczości Marcin Biegański. - Jego prace do tej pory znaleźć można było jedynie na jego autorskim profilu facebookowym. W 2019 roku dał się namówić na udział w wystawie „Dwoistość Świata”, prezentowanej w Gdańsku, Wrocławiu i Czeladzi. Pojawienie się w galerii Operis.Artis, jest jego drugą wystawą. Poza malarstwem zajmuje się także rzeźbą.

Twórczość Jędrala ciekawie opisuje Paweł Marciszewski. ,,Obrazy Jacka Jędrala balansują gdzieś na skraju dwu światów: tego realnego i tego, którego zobaczyć się nie da. Stonowana i ciemna kolorystyka wprowadza nastrój niezwykłej tajemnicy. Szerokie krajobrazy z niknącymi w nich postaciami pod ciemnymi ołowianymi chmurami, samotni ludzie w pustych, surowych pomieszczeniach, dziwna cisza spowijająca niemal każdą ze scen… W każdym z obrazów Jędrala ukryta jest jakaś opowieść, czekająca na wydobycie, w czym autor zbytnio nie pomaga, przyglądając się kolejnym wydarzeniom z oddali, w rozmyciu półcienia, w mnóstwie niedopowiedzeń, które trzeba zobaczyć na własne oczy".

Marcin Biegański jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, gdzie na wydziale fotochemi zgłębił tajniki wywoływania fotografii klasycznej (ciemniowej) na materiałach nietypowych. Jest również reżyserem filmowym (Artysta (2016), PIOTROWSKY (2018), PŁYWAK (2020) i autorem dwóch murali na przystanku autobusowym w Antoninie, pomysłodawcą Przygodzickiego Biennale Sztuki „RETROSPEKTYWA”.

Z kolei Paweł Marciszewski na co dzień zajmuje się promowaniem kultury (z naciskiem na literaturę) w Internecie. Redaguje portal Statek głupców. Jest autorem dwóch książek poetyckich, współautorem i ilustratorem wydanej przez Ostrowskie Centrum Kultury Antologii Szuflada 15.

Publikował w kilku czasopismach poświęconych literaturze (Migotania, Poezja dziś, Sprzedawczyni fig…), głównie poezję, ale także prozy, eseje, recenzje, listy do redakcji oraz niedwuznaczne anonse.

Galeria Sztuki Operis.Artis w Antoninie czynna będzie w każdą sobotę i niedzielę od godz. siedemnastej. W pozostałe dni zainteresowani zwiedzaniem galerii mogą kontaktować się z recepcją Ośrodka Lido. Ceny eksponowanych tu prac wahają się w przedziale między 400, a 1500 zł. Wstęp dla oglądających jest bezpłatny. TW

Fot. Tomasz Wojtasik

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe