Ostrów: Ostrów w pierwszej 100. najbogatszych miast powiatowych

  • 03.08.2020, 14:12 (aktualizacja 06.08.2020, 14:19)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów w pierwszej 100. najbogatszych miast powiatowych
Ostrów Wielkopolski awansował w kolejnej edycji rankingu „Bogactwa Samorządów”, które od lat przygotowuje Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Nasze miasto znalazło się w pierwszej 100. miast powiatowych.

- Ostrów Wielkopolski znacznie awansował w rankingu pisma „Wspólnota” - znalazł się na 93. miejscu, wśród 267. miast powiatowych, z kwotą zamożności 3348,85 złotych na jednego mieszkańca. W 2018 roku zajmowaliśmy 125. miejsce. Każdego roku plasujemy się wyżej. Tym razem, po raz pierwszy, znaleźliśmy się w pierwszej 100. To dla nas skok o ponad 30 „oczek”. Pniemy się w górę! – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ranking klasyfikuje: województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, inne miasta i gminy wiejskie. Aktualny ranking podsumowuje dane z 2019 roku. Uwzględnia dochody własne i otrzymywane subwencje, które najlepiej mają oddawać zamożność. W zestawieniu pomija się za to wpływy z dotacji celowych – autorzy rankingu wyjaśniają, że mają one wysoki, lecz chwilowy wpływ na wielkość dochodów, szczególnie w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych. Skorygowane w ten sposób dochody zostały podzielone przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna, jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniają autorzy rankingu.

Ranking Bogactwa Samorządów ukazuje się na łamach magazynu „Wspólnota” od 2001 roku.
Link do rankingu: 
https://wspolnota.org.pl/fileadmin/archiwum/Bogactwo_JST_20.pdf

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe