Powiat Ostrowski: Wieś po nowemu

  • 31.07.2020, 10:20
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wieś po nowemu
Dębnica i Ludwików wśród beneficjentów tegorocznej, 10. edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.

Kolejne sołeckie projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej realizowane przez gminę Przygodzice zyskały dotacje programu ,,Pięknieje wielkopolska wieś". Umowy na dofinansowanie podpisał w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim (gmina Ostrów) m.in. wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, a z nim przedstawiciele pięciu gmin z powiatu ostrowskiego. Przywiózł je tam wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Dzięki tym grantom w tym roku odnowiony zostanie parkan i przestrzeń wokół skweru i obelisku przy sali wiejskiej w Dębnicy i tamtejszym przystanku autobusowym. Na froncie dębnickiej świetlicy uporządkowana i posadzona zostanie nowa zieleń, zainstalowane zostaną tablice z treściami dotyczącymi samego skweru, jego historii i tradycji lokalnych.

Osobne, równie cenne wsparcie trafi do Ludwikowa, który zyska m.in. przystanek dla cyklistów z ławką solarną umożliwiającą podładowanie telefonu oraz stację do samodzielnej naprawy roweru. W ramach projektu na tyłach sali wiejskiej w Ludwikowie zostanie wyłożony trakt z kostki brukowej. Te działania są odwzorowaniem wizji wsi nakreślonej wcześniej w Sołeckiej Strategii Rozwoju sołectwa Ludwików, a teraz projekcie pn.: „Turystyka dwukołowa zmierza do Ludwikowa".

Całkowita wartość obydwu projektów to 86 tys. zł, a dofinansowanie - 60 tys. zł.

- Po 10 latach trwania konkursu ,,Pięknieje wielkopolska wieś" można odnieść wrażenie, że hasło, od którego wziął on swoją nazwę jest wciąż aktualne - zaznaczył w Wysocku wójt Krzysztof Rasiak. - Gdy sięgam pamięcią wstecz, dostrzegam nie tylko różnice w wyglądzie naszych miejscowości, ale i postęp będący wynikiem wspólnych poczynań wielu ludzi.

 

Z kolei poseł Andrzej Grzyb pokreślił fenomen konkursu ,,Pięknieje wielkopolska wieś", który jego zdaniem jak żaden inny konkurs angażuje wszystkie organy pomocnicze samorządu: rady sołeckie, straże pożarne, koła gospodyń, czy organizacje pozarządowe.

- Wyjątkowe jest również to, że trzeba dać w nim coś od siebie. Kiedyś to "coś" określano mianem czynu społecznego, dziś jest to wkład społeczny. Czasy się zmieniły, jednak forma tej oddolnej działalności pozostała wciąż ta sama - ocenił Andrzej Grzyb.

W Urzędzie Gminy Przygodzice konkursowe projekty koordynuje Dariusz Piechowiak. TW

Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe