Powiat Ostrowski: Wysocko Wielkie wypięknieje

  • 29.07.2020, 13:54
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wysocko Wielkie wypięknieje
Sołectwo Wysocko Wielkie z gminy Ostrów Wielkopolski znalazło się na liście beneficjentów 10. edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.

Pięć samorządów powiatu ostrowskiego podpisało w Wysocku Wielkim umowy i odebrało symboliczne czeki na dofinansowania swoich projektów w ramach 10. edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.  W tym roku, z terenu powiatu ostrowskiego dotacje trafiły do sołectw gmin: Ostrów Wielkopolski, Sośnie, Przygodzice, Odolanów i Sieroszewice.  
W gminie Ostrów Wielkopolski dofinansowanie otrzymał projekt dla sołectwa Wysocko Wielkie, gdzie kosztem 30 tys. zł, na terenie kompleksu sportowego, powstanie zadaszona wiata do celów rekreacyjnych i integracyjnych. W imieniu gminy, umowę podpisali: zastępca wójta Antoni Hadryś i skarbnik Maria Olejniczak.
16 stycznia 2020 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił kolejną, X już edycję konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”. Celem konkursu jest niezmiennie wsparcie inicjatyw mieszkańców sołectw uczestniczących w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”, beneficjentami konkursu są gminy. W ramach konkursu dofinansowanie mogły otrzymać projekty w zakresie: zagospodarowania przestrzeni publicznej, poprawiające estetykę miejscowości oraz zachowania, odtwarzania i promowania dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego oraz tradycji społeczności lokalnych.
Gmina miała prawo złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie projektów planowanych do realizacji w sołectwach. Każde sołectwo mogło złożyć tylko jeden wniosek. Dofinansowanie projektu mogło wynosić od 10 do 30 tys. zł. Termin realizacji projektów wyznaczono na 16 listopada 2020 r.
Dotacje były częścią 10. jubileuszowej edycji programu „Pięknieje wielkopolska wieś”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 280 zgłoszeń z poszczególnych sołectw, z których dofinansowania przyznano 124. z nich.
- 10 lat programu Odnowy Wielkopolskiej Wsi, a w ramach tego programu trzy konkursy, w tym ten najpopularniejszy Pięknieje Wielkopolska Wieś. To ponad 2 000 projektów które udało się zrealizować w tym czasie, za kwotę ponad 30 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Jesteśmy jednym z nielicznych regionów w Polsce realizującym ten program, a na pewno jesteśmy jedynym regionem, który ma ten program tak rozwinięty – mówił podczas uroczystości podpisania umów marszałek Krzysztof Grabowski.
To była również ostatnia edycja programu w obecnej formule, ale marszałek Krzysztof Grabowski zapowiada, że będzie on kontynuowany. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął już uchwałę, że program będzie kontynuowany do roku 2030. Dodatkowo, mogą w nim uczestniczyć miasteczka do 5 tysięcy mieszkańców.   JW

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe