Fonoholizm – uzależnienie od telefonu

  • 27.07.2020, 07:19
  • Ryszard Binczak
Fonoholizm – uzależnienie od telefonu
Coraz więcej osób boryka się z uzależnieniem od telefonu komórkowego. Problem ten, określany mianem fonoholizmu, dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Według badań przeprowadzonych przez MOBILITY, już w 2011 roku liczba telefonów  komórkowych w Polsce była większa niż liczba mieszkańców. Prawda jest taka, że  mało kto jest w stanie wyobrazić sobie życie bez telefonu. Dzwonienie i wysyłanie SMS-ów to już nasza codzienność. Podobnie jest z mediami społecznościowymi, takimi jak Facebook, które stanowią coraz istotniejszą rolę w naszym społeczeństwie. Z jednej strony są zródłem informacji, rozrywki, umożliwiają nam łatwą komunikację, przydają się w życiu zawodowym i prywatnym. Jednak z drugiej strony – powoli stajemy się ich niewolnikami. Internet uzależnia bardzo szybko, a telefony komórkowe umożliwiają dostęp do niego praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Problem uzależnienia od telefonu komórkowego określa się mianem fonoholizmu. Według literatury zjawisko to polega na niekontrolowanym przymusie ciągłego korzystania z aparatu komórkowego i „bycia w kontakcie” oraz odczuwaniu niepokoju, silnej frustracji w  sytuacjach, gdy jest to niemożliwe. Choć fonoholizm może rozwinąć się u każdego – bez względu na wiek, płeć, status społeczny, to w szczególności dotyczy on dzieci i młodzieży.
Warto podkreślić, że osoba uzależniona od telefonu komórkowego, szkodzi nie tylko sobie, ale i wszystkim innym, którzy chcą z nią spędzać czas. Idealnym tego przykładem jest młodzież,  która używa telefonów nawet podczas spotkań z rówieśnikami. Zdarza się, że młodzi  komunikują się ze sobą za pomocą internetu, zamiast normalnej rozmowy, nawet przebywając w jednym pomieszczeniu!
Według badania przeprowadzonego przez Mobiem Polska, na przełomie 2019 i 2020 roku, ponad 60 proc. Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie rozstaje się z telefonem w ciągu dnia i korzysta z niego przez ponad kilka godzin dziennie. Blisko 82 proc. badanych, idąc spać, kładzie telefon blisko siebie. 70 proc. stwierdziło, że gdyby zapomniało zabrać ze sobą telefonu, to wróciłoby się po niego, nawet gdyby oznaczało to spóźnienie do pracy czy szkoły.
Konsekwencje wynikające z uzależnienia od telefonu mogą być bardzo poważne. Dla niektórych „fonoholików” może to być m.in.: skrajne poczucie odrealnienia, problemy z koncentracją, nawiązywaniem kontaktów poza światem wirtualnym, silne wahania nastrojów, a nawet zaburzenia snu. Dla innych,  poświęcanie nawet kilku godzin dziennie swoim komórkom, wcale nie musi  nieść za sobą poważnych negatywnych konsekwencji. Przecież można  wykorzystywać telefon głównie do pożytecznych zadań i znać granice, kiedy należy go odstawić i nie odczuwać przy tym dyskomfortu. Jednak niewątpliwie, każde uzależnienie stanowi problem, którego nie wolno bagatelizować. 
Powszechny dostęp do internetu w naszych telefonach komórkowych to już nieodłączny element dzisiejszej rzeczywistości. Niesie za sobą wiele korzyści, ale i zagrożeń. Dlatego młodzi ludzie muszą pamiętać, że prawdziwa rzeczywistość znajduje się poza ekranem. Telefon ma być naszym „sprzymierzeńcem”, a nie złodziejem czasu, który zamyka nas na otaczający świat. WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe