Powiat Ostrowski: Porządki przy ,,Diabelskim kamieniu''

  • 14.07.2020, 09:11
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Porządki przy ,,Diabelskim kamieniu''
Z inicjatywy Historycznego Wtórku oraz przy współpracy z Leśnictwem Wtórek miłośnicy historii wykonali pracę porządkowe wokół głazu w lesie Bagatela zwanym przez miejscowych ,,Diabelskim kamieniem''.

Głaz zdaniem archeologów jest pozostałością po potrójnym kamiennym kręgu (kamienny krąg był jeszcze widoczny w XIX wieku) z okresu tzw. kultury pomorskiej z IV w. p.n.e. Na największym z głazów znajduje się wyrzeźbiona twarz człowieka, co jest unikatem w skali Polski. Badania archeologiczne wykazały, że głaz został ustanowiony celowo przez ludzi z odległych dziejów. Krąg spełniał miejsce kultu oraz był miejscem podejmowania decyzji dla plemienia.
Po zakończeniu prac porządkowych historię tego niesamowitego miejsca opowiedział archeolog Sebastian Przybylski, który prowadził wykopaliska w 2013 roku. Uczestnicy prac otrzymali ,,Mapę dziedzictwa kulturowego gminy Ostrów Wielkopolski", wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich oraz Stowarzyszenie Qltura21. MF

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe