Powiat Ostrowski: Azyl nad wodą

  • 14.07.2020, 05:55
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Azyl nad wodą
Symbolicznie otwarto zrewitalizowany teren wokół łowiska ,,Glinianka" w Przygodzicach, którym od 2018 roku zarządza tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury (GOK).

Inwestycja otrzymała 300 tys. zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Całkowity jej koszt wyniósł 363 tys. zł. Jak mówi dyrektor GOK Robert Kaczmarek, ,,celem projektu było stworzenie przyjaznego miejsca dla rekreacji z wykorzystaniem potencjału przyrodniczego obszaru, w tym walorów łowiska". 
Dodaje, że ten zakątek jest bardzo cenny dla obserwacji przyrodniczych. Można spotkać tu wiele gatunków zwierząt, w tym owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Charakterystycznymi gatunkami ptaków, które można obserwować na „Gliniance” są łyska, krzyżówka, wodnik i rzadki w regionie bączek. Na terenie stawu odbywają się zawody wędkarskie oraz pikniki rybne. Można tu złowić karpia, z którego słynie Dolina Baryczy.
Malowniczość położenia "Glinianki" podkreśla również wójt Krzysztof Rasiak, mówiąc, że to, co wyróżnia to miejsce, to nade wszystko wyjątkowe walory przyrodnicze.
 - Pamiętam teren jeszcze z czasów mojego dzieciństwa, gdy jako czynne wyrobisko gliny był wykorzystywany przez cegielnię. Graliśmy tu w piłkę i nie spodziewałem się wówczas, że będzie kiedyś zagospodarowany właśnie w ten sposób - mówi wójt.
Na przyległym do stawu terenie powstała mała infrastruktura turystyczna i ścieżka edukacyjna. Ozdobiły go miododajne drzewa i krzewy.
Staw „Glinianka" znajduje się w Przygodzicach. Obowiązuje w nim kategoryczny zakaz kąpieli. Łowisko posiada swój regulamin, który otrzymuje każdy wędkarz po wykupieniu stosownego zezwolenia na łowienie ryb. Obecnie z łowiska korzysta 60 spinningistów skupionych w sekcji GOK. TW
Fot. Robert Kaczmarek

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe