Powiat Ostrowski: Feta pod remizą

  • 13.07.2020, 15:45 (aktualizacja 22.07.2020, 10:41)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Feta pod remizą
Licząca dwudziestu druhów jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Przygodzic - jedna z dwóch w gminie funkcjonujących w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym - zyskała nowy ciężki samochód marki Scania.

Samochód trafił do strażaków nie za dużą frekwencję w wyborach, a dzięki wysiłkom gminy. Pojazd wkrótce zostanie zarejestrowany i wcielony do służby, co może potrwać jeszcze ok. 2 lub 3 tygodni. Samochód kosztował 1 mln 100 tysięcy złotych. Jego zakup sfinansowano z budżetu gminy Przygodzice (561.500 zł), Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej PSP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.  Zastąpi wysłużonego 32-letniego Renaulta.
Jak poinformował nas Przemysław Krakowski, wiceprezes zarządu OSP w Przygodzicach, nowe auto ma napęd uterenowiony i czterodrzwiową kabinę przystosowaną do przewozu sześciu osób. Wyposażone jest w radiotelefon, wyciągarkę elektryczną o uciągu 20 ton, działko wodno-piankowe na dachu, zbiornik wody o pojemności 7 tys. litrów i zbiornik środka pianotwórczego na 700 litrów. Zasięg rzutu wody wynosi 50 metrów, maksymalna wydajność 3,2 tys. litrów na minutę. Jednostka napędowa Scanii to sześciocylindrowy, rzędowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa Common Rail, który osiąga maksymalną moc 450 KM.
Przemysław Krakowski dodaje, że sprawdzony w boju stary Renault, nadal zostanie w Przygodzicach. Trafi jednak na warsztat. ,,Naprawimy to, czego nie mogliśmy zrobić wcześniej, bo musielibyśmy go na dłużej wycofać ze służby". 
- Tak jak druhowie z jednostki OSP w Przygodzicach są teraz dumni z tego pięknego samochodu, tak samo lokalne władze dokładają starań, aby mieszkańcy mieli poczucie, że gmina inwestuje m.in. w ich bezpieczeństwo. Planując ten zakup, pierwsze środki na to auto zabezpieczyliśmy w budżecie gminy już w ubiegłym roku - przypomniała w przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak. 
Pogratulowała nabytku druhom w imieniu całej rady i wójta. W powitaniu pojazdu uczestniczyli jeszcze: wiceprzewodniczący rady gminy Kazimierz Niziołek, radne z Przygodzic - Kornelia Tysiak i Dorota Szmaj, sołtys Robert Wnuk, a także Andrzej Pichet - radny wojewódzki. Samochód poświęcił ksiądz Mateusz Paprocki - strażak i kronikarz w jednostce w Przygodzicach, syn zmarłego w 2019 r. długoletniego jej prezesa - Krzysztofa Paprockiego.
Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim Roman Matecki wylicza, że ten wóz bojowy jest jednym z czterech pojazdów, które w tym roku trafią do OSP w powiecie i jednym z 62 w województwie wielkopolskim. 
- Jako zawodowy strażak muszę przyznać, że obecnie przy tej ilości zdarzeń i często skomplikowanych akcji, OSP jest istotnym wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej. Poziom wyszkolenia strażaków ochotników i ich zaplecze sprzętowe sprawiły, że współczesne straże ochotnicze nie różnią się właściwie niczym od służb zawodowych - mówi Roman Matecki. TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe