Powiat Ostrowski: Budowa nowego DPS na start!

  • 08.07.2020, 17:31 (aktualizacja 08.07.2020, 17:44)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Budowa nowego DPS na start!
Rusza budowa nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie. W starostwie powiatowym podpisano umowę z wykonawcą tej największej pod względem wartości inwestycji w historii powiatu.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w starostowie powiatowym w Ostrowie w obecności radnych, wykonawców i osób zaangażowanych w realizację tego projektu.

-Wreszcie przystępujemy do tej tak wyczekiwanej realizacji. Wszystkie inwestycje są ważne, coś zmieniają unowocześniają, ale budowa domu jest szczególna i ma ponadlokalny charakter. Nie tylko dlatego, że jest największa pod względem finansowym. Wydarzenia ostatnich miesięcy, epidemia pokazują, jak krucha jest sytuacja osób starszych wymagających opieki i jak trudna jest praca opiekunów w DPS – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Jak na rozbudowany projekt przystało prace nad nim rozpoczęły się kilkanaście miesięcy temu. Specjalny zespół składający się z architekta, dyrektora DPS, pracowników oraz urzędników przygotowywał założenia nowej koncepcji. Wykorzystano w niej także doświadczenia partnerskiego powiatu Sonnenberg w Niemczech.

 

Powiat Ostrowski prowadzi dwa DPS-y. Jeden w Psarach dla 160 pensjonariuszy oraz DPS w Ostrowie. Przebywa w nim obecnie 48 osób. Mimo zaangażowania personelu opiekę utrudniają warunki. Placówka mieści się w kilku oddzielnych budynkach. Pokoje są bardzo ciasne.

- DPS ma 98 lat. W 2022 roku jeśli wszystko pójdzie z planem, w roku 100-lecia będzie mógł rozpocząć działalność w nowym miejscu i nowych warunkach – powiedział starosta.

A zmieni się dosłownie wszystko. Powierzchnia wynosić będzie ponad 3 tys. m kwadratowych. Wszystkie pomieszczenia znajdować się będą na jednym poziomie. Powstanie specjalna strefa opieki pielęgniarskiej dla pacjentów po udarach i wylewach, których coraz więcej trafia do tego typu placówek. Będą pracownie tematyczne, salonik fryzjerski, ekologiczne źródła zasilania w energię. Ale znakiem rozpoznawczym ma być część wspólna tzw. ,ryneczek’’. To na nim mogą się spotykać pensjonariusze, wspólnie spędzać czas, rozmawiać po prostu czuć bliskość drugiego człowieka.

-Wszystko zaczyna się od marzeń, które były i które nadal są. Teraz jest etap misji która się realizuje dzięki wszystkim współpracownikom, bo w ten projekt jest zaangażowanych bardzo wiele osób. Myślę, że po zakończeniu będzie to perełka naszego powiatu. Pan Starosta ma wsparcie wszystkich radnych w tym temacie i ten spokój jest bardzo ważny – powiedział Piotr Walkowski przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

Wykonawcą inwestycji będzie firma MIKSTBUD Sp. o.o., która wygrała postępowanie przetargowe. Koszt nowego DPS wraz z wyposażeniem wyniesie ok. 17 mln zł.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe