Powiat Ostrowski: Niezwykły list w ścianie dworca

  • 07.07.2020, 17:01
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Niezwykły list w ścianie dworca
Trwają prace związane ze stworzeniem poczekalni dla podróżnych w zabytkowym dworcu kolejowym w Nowych Skalmierzycach.

Odkrycie, którego dokonała pracująca tam ekipa remontowa można zaliczyć do wyjątkowych – w jednej ze ścian znaleziono zamurowaną butelkę, w której znajdował się napisany w 1941 roku list.

Przy pomocy niewielkiej kartki papieru dwaj ówcześni murarze postanowili przekazać wiadomość przyszłym pokoleniom. Oto jej treść: „Skalmierzyce, dnia 15.03.1941. Na tej ścianie pracowali murarze Karolewski Jan, urodzony dnia 27.01.1902, Sobański Władysław, ur. dnia 12.05.1900. Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tą kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tą kartkę to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak te krzyżaki ludzi wysiedlali”.

Inwestycja zgodnie z ustalonym terminem zakończy się jeszcze w lipcu. Czy monumentalny gmach dworca kolejowego wzniesiony z początkiem XX wieku skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Czas pokaże. Jak wspomina burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak: wszystkie relikty przeszłości zbieramy i skrzętnie przechowujemy. Mamy w planach stworzenie izby pamięci, gdzie wszystkie te znaleziska miałyby swoje należyte miejsce. Będzie to dla wszystkich bardzo cenna lekcja historii.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe