Powiat Ostrowski: Opowiedz o sobie

  • 03.07.2020, 11:29
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Opowiedz o sobie
Gmina Przygodzice planuje pozyskać dofinansowanie na działania związane z ochroną środowiska.

Urząd zamierza w tym celu zebrać informacje od mieszkańców w formie ankiety. Te dane pomogą w sięganiu po krajowe i unijne dotacje. Mówiąc wprost, do ubiegania się o takie granty są one niezbędne. Gmina Przygodzice spróbuje wysondować w ankiecie m.in., ilu mieszkańców byłoby skłonnych do zmiany źródła ciepła, ilu z nich segreguje śmieci, jakie rozwiązania przyczyniłyby się do usprawnienia systemu gospodarowania odpadami, czy na ich posesji powstaje popiół z paleniska. Te dane mają posłużyć m.in. do inwentaryzacji źródeł ciepła. Ankieta promuje też szeroko pojęte zachowania proekologiczne.
Magdalena Jakubowska — Płóciennik z Urzędu Gminy Przygodzice mówi, że ,,ankieta ma być wskazaniem i informacją, jaka jest w ogóle skala społecznego zainteresowania eko-przedsięwzięciami. Wielu mieszkańców pyta w urzędzie gminy o konkretne wsparcie, umożliwiające np. wymianę źródła ciepła, czy termomodernizację budynku. Niestety gmina nie ma na to własnych środków, dlatego poszukuje ich ze źródeł zewnętrznych. Dane ankietowe mogą posłużyć także do formalnej oceny wniosku w przypadku aplikowania przez gminę o dofinansowanie''.
- Przede wszystkim chcemy podnosić świadomość ekologiczną, stawiając na edukację – mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy. - Zaczynamy już na poziomie szkoły podstawowej. Uczymy o konieczności ochrony środowiska. Uważamy, że zmiany są konieczne, ale nie na zasadzie nakazowej. Ludzie muszą najpierw się dowiedzieć, o co chodzi, nauczyć właściwych zachowań, ale także widzieć korzyść nie tylko dla środowiska, ale dostrzec też dla siebie korzyść ekonomiczną. Dlatego chcemy szerzej współpracować z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by najpierw pomóc naszym mieszkańcom w skorzystaniu z jego programów, służyć również doradztwem, a w przyszłości przygotować nasz program działań w zakresie ochrony środowiska.
Jakie działania ma na myśli wójt? Chodzi o ograniczenie strat energii (np. poprzez wykonanie termomodernizacji budynków – docieplenia ścian zewnętrznych), wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza (wymiana węglowych pieców c.o. na piece nowszej generacji o wysokiej sprawności lub piece gazowe). Według wójta działania te nie tylko wpłyną na poprawę komfortu życia mieszkańców, ale również ograniczą koszty eksploatacji budynków prywatnych.
Ankieta będzie wkrótce dostępna na stronie internetowej gminy. Można ją także otrzymać w siedzibie urzędu. Przy każdej okazji ankiety będą kolportowane wśród mieszkańców. Wypełnione druki można złożyć w urzędzie lub u sołtysa. Ankietę przygotowali: Magdalena Jakubowska — Płóciennik, Izabela Płomińska i Dariusz Piechowiak.

Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe