Powiat Ostrowski: Zgodne absolutorium

  • 29.06.2020, 17:45
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zgodne absolutorium
Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku. Jednogłośną uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu.

Absolutorium po budżecie jest w środowisku samorządowym uznawane za druga co ważności uchwałę. Sesja absolutoryjna odbyła się w piątek 26 czerwca 2020 roku. Ze względu na epidemię po raz pierwszy zrealizowana została w formule on-line.

Dochody Powiatu Ostrowskiego w 2019 roku wyniosły ponad 190 mln. zł i było to 100,6 proc. planu. Z kolei wydatki wyniosły 169,9 mln zł i stanowiły 99,06 zaplanowanych środków. Ponad 4,2 mln zł ze środków własnych przeznaczono na spłatę zadłużenia. Udało się także wypracować ok. 20 mln nadwyżki.

Szczegółowe sprawozdania z realizacji powiatowych finansów były przedmiotem analiz statutowych organów oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej.

- Już po raz drugi jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej miałem zaszczyt pracować nad tymi dokumentami. Komisja od 18 marca do 9 czerwca przeprowadzała badanie, aby przedstawić końcowy raport – powiedział Józef Wajs wskazując na kilka istotnych danych finansowych. To m.in. wypracowanie 20 mln nadwyżki budżetowej, spadek zadłużenia oraz fakt, że 66 proc. wydatków inwestycyjnych (ponad 14,7 mln zł) dotyczyło wydatków z dziedziny budownictwa w różnych obszarach. Składając formalny wniosek o udzielenie absolutorium podkreślił, że Zarząd Powiatu realizując budżet kierował się zasadami celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi.

Starosta Paweł Rajski w krótkim podsumowaniu podkreślał, że rozpatrywany budżet był pierwszym w pełni zrealizowanym przez obecną Radę Powiatu.

To był budżet solidnie i wspólnie wykonany. Możemy się cieszyć, że dochody osiągnęły ok. 190 mln zł i zbliżamy się do magicznej bariery 200 mln. , że wydatki majątkowe są na poziomie ok. 22 mln. Zrealizowaliśmy kilka inwestycji, z których możemy być dumni. Nowa okulistyka, neurologia, współpraca ze sprawdzonymi przyjaciółmi z WOŚP, rozpoczęcie centralnej sterylizatorni. Przeprowadzenie naszych szkół przez reformę oświaty. Nowe drogi np. Strzegowa-Gostyczyna, droga Gorzyce Wielkie Ostrów, rozpoczęcie oczekiwanej modernizacji na odcinku Będzieszyn-Gutów. To kilka przykładów przebudowy infrastruktury, na którą przeznaczyliśmy kilkanaście milionów. Ważne dla mnie zawsze były inwestycje w człowieka, szczególnie w uczniów – powiedział starosta ostrowski.

– To był kolejny rok, który pokazał wartość, rolę i moc samorządu. To powiatowy samorząd zmienia obraz szpitala, oświaty, infrastruktury drogowej. Najważniejsze jest skuteczne działanie na rzecz społeczności i zrównoważonego rozwoju. Udało się nam zrealizować wszystkie zaplanowane działania. To wspólny sukces całej Rady. Cieszy nas także to, że Rada widzi potrzebę budowy DPS na miarę XXI wieku – powiedział Andrzej Leraczyk przewodniczący Klubu Samorządny Powiat.

Z kolei Michał Wilczura z PSL stwierdził, że analizując wykonanie budżetu nie znaleziono nieprawidłowości w działaniach.

Grzegorz Finke przemawiając w imieniu PiS przywołał moment przyjęcia uchwały budżetowej.

Pamiętam, jak Pan starosta mówił wówczas, że planuje my dochody na poziomie 164 mln zł. Na drogi chcieliśmy przeznaczyć 10 mln, na szpital 5 mln, wprowadzić 5 proc. podwyżki dla pracowników jednostek. Pamiętam jak mówił, że wstyd mu warunków na neurologii. Zresztą nam wszystkim było wstyd. Mimo obaw o spowolnieni gospodarki osiągnęliśmy zdecydowanie większe dochody, zrealizowaliśmy większe dochody majątkowe. Poradziliśmy sobie z reformą przeznaczając na ten cel dodatkowe 4 mln zł. Nie oglądaliśmy się, nie czekaliśmy na nikogo, a w konsekwencji patrząc na zrealizowane inwestycje szkoły na tym zyskały – powiedział wiceprzewodniczący Rady.

 

Bartosz Ziółkowski z Kluby Przyjazne Miasto i Przyjazny Powiat podkreślał, że jako opozycja zgłosili nowe inicjatywy i zadania w budżecie.

Zainicjowaliśmy wspólnie z przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa projekt ,,Bezpieczny pieszy’’. Jego efektem są już dwa bezpieczne przejścia w pobliżu szpitala na ul. Limanowskiego oraz przy SP nr 5 na ul. Grabowskiej. Patrzymy na realizację budżetu w sposób obiektywy, merytoryczny i praktyczny. Nasza działalność pokazuje, że można być opozycją przyjazną i merytoryczną. Mając na uwadze odpowiedzialność, a także szacunek dla pracy wielu ludzi będziemy głosować za udzieleniem absolutorium- powiedział Bartosz Ziółkowski.

W głosowaniu Rada Powiatu udzieliła jednogłośnie absolutorium Zarządowi Powiatu.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe