Powiat Ostrowski: Pokazali siłę ,,zjednoczonych samorządów” w działaniu

  • 20.06.2020, 15:53
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pokazali siłę ,,zjednoczonych samorządów” w działaniu
Odolanów gościł prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, którzy wzięli udział w obradach Walnego Zebrania Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, w której skład wchodzi 24 samorządów.

Posiedzenie otworzył przewodniczący Aglomeracji, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Następnie głos zabrał gospodarz spotkania burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki, który przybliżył gościom osiągnięcia miejscowego samorządu, nie tylko te inwestycyjne. Okazuje się, że będą kolejne wielkie inwestycje, w tym centralne, które mają być realizowane na Ziemi Odolanowskiej. Włodarz gminy przypomniał o  tych związanych z Baltic Pipe. Ta wielka budowa (projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie Projekt Baltic Pipe umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki) - wymaga poważnej rozbudowy tłoczni gazu, która zlokalizowana jest w grodzie nad Baryczą na terenach należących do spółki GAZ SYSTEM. 

Około 10 proc. gazu w Polsce jest dostarczane dzięki liniom przesyłowym i innym urządzeniom znajdujących się w naszej gminie. Przybliżył także potencjał gospodarczy, prezentując największe firmy zlokalizowane głównie w tzw. ,, odolanowskiej strefie gospodarczej”.  Miasto to także oaza zieleni – co przyjezdni zauważyli natychmiast po wjechaniu w jego granice: Park 600-lecia z pomnikiem św. Marcina, zadbane klomby z zielenią i kwiatami, czy 16-hektarowy Park Natury z pomnikami Polskich Noblistów i pięknymi alejami oraz fontannami. Ładna pogoda sprawiła, że tego dnia  można było tam spotkać wielu wypoczywających mieszkańców. To  była bez wątpienia najlepsza wizytówką i potwierdzenie potrzeby pielęgnowania i rozbudowy ,,odolanowskich zielonych płuc”. 
- To coś fantastycznego -  powiedziała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. - Dziś miasto bez terenów zielonych, bez parków, oczek wodnych, miejsc wypoczynku nie może normalnie funkcjonować, takich miejsc domagają się coraz głośniej mieszkańcy. W Ostrowie staramy się również poszerzać tereny zielone, zakładać nowe.
 Prezydent Kalisza serdecznie podziękował burmistrzowi Janickiemu . 
-  To co zobaczyłem dziś w Odolanowie, w tym miejsce obrad, pięknie odrestaurowany obiekt historyczny, pozwala mi nazwać pana bardzo dobrym gospodarzem - stwierdził prezydent Kalisza.
 Sprawozdanie z działalności AKO za rok 2019  przedstawiła dyrektor biura aglomeracji Ewa Milewska. Zatwierdzono je jednogłośnie, podkreślając zasadność wszystkich zrealizowanych projektów. Podobnie było z uchwałą o udzielenie zarządowi absolutorium. Uchwałę odczytał i uzasadnił Marian Janicki, pełniący w stowarzyszeniu funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Powołano zespół ds. opracowania i rozwoju Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Aglomeracji.
  Profesor dr hab. Paweł Churski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu specjalizujący się w zagadnieniach geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz rozwoju regionalnego i polityki regionalnej, w swoim wykładzie ocenił strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych  AKO. Wskazał m.in., na wpisujące się w działania Unii Europejskiej projekty zmierzające do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń . Efektywność tych działań w poszczególnych samorządach AKO wzrasta, co dobrze wróży na przyszłość. Przykładem może być transport publiczny w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim i nowe ekologiczne autobusy. Pamięta się również o multimobilności transportu, w czym jakże ważną rolę zaczyna spełniać rower. Do Holandii nam jeszcze daleko, ale trudno nie zauważyć nowych  ścieżek rowerowych (coraz więcej powstaje ich także w mieście i gminie Odolanów)  i ułatwień dla jednośladów, co znacząco zaczyna wpływać na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.
Działania Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej to zrealizowane projekty z różnych dziedzin gospodarki i ekonomii, ale także z dziedziny kultury. 
-  Nie wszystko można i trzeba zmieniać w zysk. W życiu społeczeństw inicjatywy kulturalne odgrywają wielką rolę – podkreślał poznański naukowiec.    
Poziom ponadlokalny w działaniu poszczególnych samorządów staje się i w najbliższej przyszłości będzie bodajże najważniejszą ,,strukturą” w realizacji poważnych i coraz droższych inwestycji. Dlatego dobrze, że Gmina i Miasto Odolanów znalazła się w AKO i odgrywa w niej istotną rolę.
PM 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe