Kalisz: Czym palimy w piecach?

  • 22.04.2017, 12:56 (aktualizacja 22.04.2017, 13:58)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Czym palimy w piecach? SM Kalisz
Kości, pozostałości folii aluminiowej z opakowań wielomateriałowych oraz fragmenty nadtopionych tworzyw sztucznych. To tylko niewielka część tego, co strażnicy miejscy znaleźli w dwóch piecach.

Przez całą zimę w całej Polsce głośno mówiło się o smogu. Nieustannie edukowani mieszkańcy miast o negatywnych skutkach palenia niewłaściwych odpadów, nie zostały potraktowane poważnie.

Kaliski zespół Eko, działający w Straży Miejskiej Kalisza, zaczął pobierać do analizy próbki popiołów z pieców centralnego ogrzewania na terenie kaliskich posesji. Pod lupę wzięli dwa punkty: z centrum miasta i drugi, znajdujący się w domku jednorodzinnym. Okazało się, że w popiołach istniały resztki niedopalonych kości, pozostałości folii aluminiowej i fragmenty nadtopionego plastiku.

Obecność wymienionych elementów, świadczy o spalaniu niedozwolonych substancji. Dodatkowo w zbadanych próbkach stwierdzono również przekroczenie dla stężenia cynku w ilościach, które dowodzą używania niewłaściwych odpadów.

- To ewidentnie wskazuje, że mieszkańcy pomimo wielu próśb i apeli nadal spalają w przydomowych piecach wszelkiego rodzaju odpady, które są  prawnie zabronione. W obydwu przypadkach sprawcy zaprzeczali temu. – informuje Straż Miejska

W pierwszym przypadku strażnicy nałożyli mandat w wysokości 500 zł. W drugiej sprawie, ze względu na zachowanie sprawcy, skierowano sprawę do Sądu Rejonowego.

To nie koniec kontroli. Straż Miejska reaguje na wszystkie informacje podawane przez mieszkańców. Do tej pory sprawdzono 172 palenisk. Nałożono 19 mandatów karnych, na łączną kwotę 2250 złotych. Pouczono 83 osoby i skierowano wniosek do Sądu Rejonowego w Kaliszu. Ponadto przeprowadzono 11 spotkań z przedszkolakami o tematyce ochrony środowiska. 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe