Ostrów: Przedsiębiorcy z południowej Wielkopolski korzystają z tarczy

  • 12.06.2020, 11:23
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przedsiębiorcy z południowej Wielkopolski korzystają z tarczy
Dzisiaj, w piątek 12 czerwca, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, odbył się briefing prasowy.

W briefingu uczestniczyli: Marleny Maląg – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Tomasz Ławniczak – Poseł na Sejm RP, Roman Pacholczyk - wicestarosta ostrowski, Zdzisława Jaźwiec - dyrektora oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim, Hanna Pawlak-Kornacka - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Spotkanie dotyczyło pomocy dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej.

- Serdecznie dziękuję pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za zaangażowanie w realizację zadań z tarczy, zwolnienie z opłacania składek i wypłatę świadczeń postojowych. Zadania te zostały powierzone ZUS, ponieważ instytucja ta gwarantuje sprawną obsługę – powiedziała Marlena Maląg - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Pracownicy ZUS stanęli na wysokości zadania.

 

Z najnowszych danych wynika, że do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wpłynęło 3,7 mln wniosków z Tarczy, w tym 2 mln w formie elektronicznej. W marcu i w kwietniu o zwolnienie ze składek wnioskowało 1,72 mln przedsiębiorców. Z tego 90 proc. wniosków o zwolnienie zostało już rozpatrzonych na kwotę 7,5 mld zł. Dodatkowo, Zakład przyjął do realizacji ponad 1,8 mln wniosków o wypłatę świadczeń postojowych, a wartość pomocy wyniosła prawie 3 mld zł. Suma pomocy w zakresie zwolnienia z opłacenia składek oraz świadczeń postojowych wyniosła ponad 10 mld zł.

W województwie wielkopolskim wpłynęło 184 tys. wniosków o zwolnienie ze składek i zostały one zrealizowane w 90 proc. na kwotę umorzenia 816 mln zł. Wniosków o świadczenia postojowe wpłynęło natomiast 149 tys. Wypłacono 294 mln zł. Kwota pomocy przy tych dwóch rodzajach ulg w województwie wyniosła ponad 1,1 mld.

Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim rozpatrzył już 90 procent wniosków o wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej – informuje Zdzisław Jaźwiec – dyrektor Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim – Było to możliwe dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu naszych pracowników. Tym bardziej, że wiele wniosków, które wpłynęło do nas w formie papierowej, z uwagi na liczne błędy, wymagało prowadzenia z przedsiębiorcami postępowania wyjaśniającego.

 

W skali ostrowskiego oddziału ZUS rozpatrzył 49 tysięcy wniosków przedsiębiorców o zwolnienie ze składek, za okres od marca do kwietnia, na kwotę 237 mln złotych. Tym samym obsłużył 90 proc. wniosków. Oddział wypłacił 79 mln zł z tytułu realizacji wniosków o świadczenia postojowe. Łącznie pomoc Oddziału w Ostrowie Wlkp. wyniosła 316 mln zł.

- Zachęcam także, aby wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia – dodaje dyrektor - Ponadto, 30 maja na PUE ZUS, dodaliśmy możliwość podglądu realizacji wniosku o zwolnienie z opłacania składek. Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wniosek przez PUE. Informacje są widoczne w zakładce Płatnik w bocznym menu „Dokumenty i Wiadomości” w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

 

Warto przypomnieć, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek za maj, rozpatrywane będą po 15 czerwca, czyli po ostatnim terminie płatności i po przekazaniu przez płatników dokumentów rozliczeniowych za maj.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce koronawirus.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe