Powiat Ostrowski: Atrakcje kulturowe na mapie

  • 06.06.2020, 07:38
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Atrakcje kulturowe na mapie
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich wraz ze Stowarzyszeniem Qltura21 przygotowała pierwsze wydanie „Mapy dziedzictwa kulturowego Gminy Ostrów Wielkopolski”.

Dariusz Pryczak i Marcin Flajszer – autorzy „Mapy dziedzictwa kulturowego Gminy Ostrów Wielkopolski” zadbali o to, by znalazły się na niej najważniejsze miejsca związane z gminą. To zabytki architektoniczne, ciekawe miejsca przyrodnicze, jak również miejsca związane z kulturą niematerialną.   
Składana mapa zawiera dokładne wskazanie geograficzne danego punktu wraz ze współrzędnymi długości i szerokości geograficznej, krótki opis i znak graficzny. Mapa ma poprowadzić turystę przez najciekawsze miejsca kulturowe Gminy Ostrów Wielkopolski. Wycieczkę śladem wybranych miejsc można będzie odbyć zarówno samochodem, jak rowerem.
- To zarówno podkreślenie dziedzictwa kulturowego, jak i  zachęta do tego, aby zwiedzać Gminę Ostrów Wielkopolski. Osoba, która skorzysta z tej mapki będzie mogła zwiedzać gminę podziwiając jej kościoły, pałace, jak i miejsca, które już dziś nie istnieją, jak kościół w Sobótce – przekonuje Dariusz Pryczak.
Na mapie znalazł się więc między innymi: dworek w Daniszynie, pałace w Lewkowie, Sobótce i Górznie, kościoły w Szczurach, Gorzycach Wielkich, Wysocku i Górznie, cmentarzysko przedchrześcijańskie w rejonie Wtorku, wczesnośredniowieczne grodzisko w Łąkocinach i Będzieszynie.
Na mapie nie brakuje też innych ciekawostek.
- Oczywiście, ciekawostki są wokół nas. Są grodziska średniowieczne, które już nie funkcjonują jako zabytki, ale są wpisane na listę zabytków. To jest grodzisko w Łąkocinach, w Będzieszynie, są głazy narzutowe, które zostały uznane jako miejsce kultu, które mieszczą się w Czekanowie na Bagateli.  Są to naprawdę ciekawe miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie  – dodaje Dariusz Pryczak.  
Każdy, kto odwiedzi zaznaczone na mapie miejsca i udokumentuje to na zdjęciu będzie mógł otrzymać specjalną odznakę. Mapę można będzie zdobyć w konkursach organizowanych przez Gminę Ostrów Wielkopolski lub kupić w bibliotece w Gorzycach Wielkich. JW
Fot. UG Ostrów

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe