Ostrów: Błogosławiona rodem z Ostrowa

  • 01.06.2020, 09:02 (aktualizacja 04.06.2020, 11:07)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Błogosławiona rodem z Ostrowa
W niedzielę, 24 maja 2020 roku, zakończył się w Poznaniu etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego siostry Elżbietanki Włodzimiry Wojtczak. Przyszła błogosławiona urodziła się we Franklinowie, a zmarła w obecnym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie.

Diecezjalny proces beatyfikacyjny rozpoczął się trzy lata temu. W zakończeniu, które odbyło się w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przewodniczył Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Uroczyste nabożeństwo poprzedziła sesja procesu beatyfikacyjnego. Celem prac trybunału było zbieranie dowodów potrzebnych do udowodnienia heroiczności cnót służebnicy Bożej.
W homilii podkreślił poznański podkreślił, że dzięki beatyfikacji s. Włodzimiry archidiecezja poznańska otrzymałaby – wraz ze świętą Urszulą Ledóchowską i błogosławioną Sancją Szymkowiak – silne wstawiennictwo w postaci trójcy osób konsekrowanych, do których moglibyśmy się uciekać w potrzebie. Dalszy ciąg procesu beatyfikacyjnego s. Włodzimiry będzie przebiegał w Rzymie, w Kongregacji ds. Świętych.
Siostra Włodzimira zajmowała się pomocą dzieciom z rodzin bezrobotnych. Po wybuchu wojny zmuszona została do powrotu do domu rodzinnego w Ostrowie. Chora na gruźlicę dostała skierowanie do przytułku, obecnego Domu Pomocy Społecznej, w którym zmarła w 1943 r. po kilkunastu miesiącach pobytu.
W uroczystościach zakończenia procesu władze powiatu ostrowskiego reprezentował starosta Paweł Rajski . Obecna była również Katarzyna Modrzyńska dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe