Ostrów: Od lipca nowe zasady - segregujemy BIOODPADY

  • 28.05.2020, 11:11 (aktualizacja 30.05.2020, 15:58)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Od lipca nowe zasady - segregujemy BIOODPADY
Od 1 lipca w Ostrowie Wielkopolskim zmienią się dotychczasowe zasady gospodarowania odpadów. Jedną ze zmian będzie konieczność prowadzenia segregacji przez wszystkich mieszkańców miasta. Kolejnym wprowadzenie piątej frakcji odpadów komunalnych – bioodpadów.

Od pierwszego dnia lipca wszyscy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zobowiązani będą do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wszystkie śmieci będą musiały być segregowane i wrzucane do odpowiednich pojemników.
- Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Nakazują one, że wszyscy, którzy do tej pory dobrowolnie płacili wyższą stawkę opłaty za odpady niesegregowane powinni niezwłocznie złożyć nową deklarację, w której uwzględnią realizację tego obowiązku – informuje Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ostrowskiego Urzędu Miejskiego.  
Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 62 582 22 26 oraz 62 582 22 39.

Również od 1 lipca br. wprowadzony zostanie 5-frakcyjny system zbiórki odpadów komunalnych. Śmieci ostrowian dzielone będą na:
- odpady niesegregowane (zmieszane),
- papier,
- szkło,
- metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,
- BIOODPADY.


Właściciele nieruchomości zobowiązani są wyposażyć ją w brązowy pojemnik o minimalnej pojemności 120 litrów spełniający normę EN-840.
- Zalecamy typowe pojemniki do bioodpadów posiadające atest PZH o braku negatywnego oddziaływania na użytkowników, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i odporność – wyjaśnia Eliza Dembna.


W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą zdecydować o zagospodarowaniu bioodpadów we własnym zakresie, tzn. wyposażyć nieruchomość w przydomowy kompostownik i procesowi kompostowania poddać strumień powstających bioodpadów.
- Wówczas nie ma konieczności wyposażenia nieruchomości w pojemnik do zbiórki bioodpadów, a mieszkańcom docelowo będzie przysługiwać zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami – dodaje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.  

Do brązowego pojemnika wrzucać będziemy luzem (bez woreczków foliowych, reklamówek):
- trawę,
- liście,
- rozdrobnione gałęzie,
- resztki kwiatów ciętych i doniczkowych,
- pozostałości roślinne,
- obierki z owoców i warzyw,
- przeterminowane owoce i warzywa,
- skorupki jaj,
- fusy po kawie i herbacie.

 Do pojemnika nie wrzucamy:
- mięsa,
- kości,
- odchodów zwierząt,
- ziemi,
- kamieni,
- popiołu,
- gotowanych owoców i warzyw,
- zużytego oleju jadalnego,
- chusteczek i ręczników papierowych,
- naczyń jednorazowych,
- resztek „poobiadowych”,
- folii (reklamówek, worków).
Odbiór bioodpadów odbywać się będzie począwszy od lipca przez cały rok zgodnie z harmonogramem, który przekazany zostanie mieszkańcom Ostrowa.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe