Powiat Ostrowski: Żłobek w Gorzycach - zielone światło

  • 26.05.2020, 07:43
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Żłobek w Gorzycach - zielone światło
Umowa o dofinansowanie budowy pierwszego w gminie Ostrów Wielkopolski żłobka podpisana.

Wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski oraz wójt gminy Piotr Kuroszczyk i Maria Olejniczak skarbnik gminy podpisali dokument. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła bagatela 3.800.000 złotych. Część tej kwoty wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.
- Przetarg na budowę żłobka został ogłoszony w kwietniu. Jednak bez podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji, nie mogliśmy rozpocząć budowy. Podpisany dokument daje nam zielone światło. Na dniach zaplanowane jest podpisanie kolejnej umowy z wojewodą wielkopolskim  w ramach rządowego programu Maluch +. Pełną parą ruszamy zatem z długo wyczekiwaną budową, tak by zdążyć z jej realizacją do końca roku. Mamy na to siedem miesięcy  – podkreśla wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Żłobek w Gorzycach Wielkich będzie pierwszym tego typem obiektem w gminie Ostrów Wielkopolski. Nowoczesna, przestronna, położona w zacisznym miejscu, z dala od ulicznego zgiełku placówka wydaje się być idealnym miejscem opieki dla najmłodszych mieszkańców gminy. Żłobek będzie przeznaczony dla 77 dzieci w wieku do 3 lat.
 - Mamy bardzo dobrze rozbudowany system 10-godzinnych, bezpłatnych przedszkoli, do których rodzice chętnie posyłają swoje dzieci. Jednak coraz więcej rodziców pracuje, podobnie dziadkowie, dlatego chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i stąd pomysł na budowę żłobka. Nasze ciche marzenie dziś nabiera realnych kształtów. Zostały złożone wnioski. Jeden do wojewody wielkopolskiego w ramach programu Maluch +. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 2 mln 541 tysięcy złotych. W całości pieniądze trafią na budowę placówki. Kolejny program, który także okazał się dla nas sukcesem. To program unijny, dzięki któremu otrzymaliśmy środki zarówno na budowę jak i dwuletnie utrzymanie żłobka. To kwota ponad 3 mln 800 tysięcy złotych. Dziękuje Panu Krzysztofowi Grabowskiemu za wsparcie i kibicowanie naszym projektom – mówi Piotr Kuroszczyk.
Warto podkreślić, że samorząd mógł wykorzystać środki unijne jako wkład własny do tej inwestycji. Łącznie na tę konkretną inwestycję gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała rekordowe w historii samorządu dofinansowanie na kwotę ponad 6 mln złotych! 
- Projektów o wsparcie finansowe w ramach WRPO złożono do Urzędu Marszałkowskiego bardzo wiele. O wysokości dofinansowania decydowały przede wszystkim kryteria. Jaka była koncepcja, czego dotyczył wniosek. Jeśli chodzi o wartość kosztorysową tego zadania to jest to kwota ponad 3 mln 800 tys. złotych. Kwota dofinansowania wyniosła 3 mln 288 tysięcy złotych z naszej strony, bo jeszcze jest nieznaczny wkład z budżetu państwa. Jest to zatem bardzo wysokie wsparcie finansowe, które pozwoli na powstanie nowoczesnego, spełniającego standardy i wymogi żłobka. To niezwykle ważne. Koszty w ramach dofinansowania rozkładają się w różny sposób, bo zarówno na budowę jak i bieżące utrzymanie. To okres 21 miesięcy od momentu otwarcia placówki. Warto dodać, że są to środki unijne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczone właśnie na taki cel. Gratuluję Panu Wójtowi otrzymania tak wysokiego wsparcia. Mam nadzieję, że żłobek będzie wspaniałą wizytówką gminy oraz regionu  – wyjaśnia Krzysztof Grabowski, wicemarszałek wielkopolski.
Budynek będzie parterowy. Każda sala z osobnym wyjściem, toaletami, miejscem do spania, magazynem. Przestronny korytarz zapewni swobodne przemieszczanie się dzieci. Dodatkowe pomieszczenia, takie jak: wózkownia, gabinety specjalistów, nauczycieli, stołówka, nowoczesna kuchnia zapewne dodatkowo podniesie atrakcyjność żłóbka.
- Brak żłobka w gminie, od kilku lat był podnoszony przez naszych mieszkańców. Zwłaszcza rodziców, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny, dziadków dopytywały czy taki żłobek w gminie powstanie i prosiły by uwzględnić budowę w gminnych inwestycjach. Było to zatem nasze cisze marzenie – podkreśla Ewa Mierzwicka, radna z Gorzyc Wielkich.  

Żłobek powstanie w Gorzycach Wielkich, tuż za przedszkolem. Powierzchnia obiektu wyniesie ponad 800m2. Inwestycja będzie gotowa wraz z początkiem 2021 roku.
- Ogromnie się cieszymy z tej inwestycji. Mamy nadzieję, że żłobek będzie wypełniony do ostatniego wolnego miejsca, a nasi najmłodsi i zarazem najważniejsi podopieczni będą się w nim czuć jak domu – dodaje Agnieszka Głowacka, radna z Gorzyc Wielkich.

Dzięki dofinansowaniu, koszt miesięcznej opłaty wnoszonej przez rodziców za jedno dziecko wyniesie 250 złotych, wraz z wyżywieniem. W placówce pracować będą w sumie 22 osoby, w tym 15 opiekunów.  Rekrutacja rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe