Powiat Ostrowski: Ćwiczenia ,,Las 2020’’

  • 23.05.2020, 13:50
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski:  Ćwiczenia ,,Las 2020’’
Druhowie OSP Wtórek z gminy Ostrów Wielkopolski, 22 maja, zorganizowali ćwiczenia ratownicze „LAS 2020”, które miały na celu udoskonalenie kwalifikowanej pierwszej pomocy w trudnym terenie leśnym.

W pierwszej części naczelnik dh Marcin wprowadził strażaków krótkim wykładem pt. „Kwalifikowana pierwsza pomoc w trudnym terenie.” Następnie zastęp OSP Wtórek udał się na teren Leśnictwa Wtórek, gdzie na ratowników czekały następujące pozoracje:

  • „Upadek” – poszkodowany upadł ze skarpy, który doznał urazu głowy oraz kończyny dolnej. Zadaniem ratowników było dotarcie do poszkodowanego, zabezpieczenie rany głowy i złamanej kończyny oraz ewakuacja z trudnego terenu.
  • „Pilarz” – poszkodowany podczas cięcia piłą łańcuchową przeciął kończynę dolną. Zadaniem strażaków było zatamowanie masywnego krwotoku oraz zabezpieczenie poszkodowanego będącego we wstrząsie hipowolemicznym.
  • „Topielec” – poszkodowany wpadł do wody, w wyniku czego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Zadaniem ratowników było przeniesienia poszkodowanego w bezpieczne miejsce oraz wykonanie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) z wykorzystaniem defibrylatora AED.

Głównym celem manewrów było udoskonalenie kwalifikowanej pierwszej pomocy w trudnym terenie przez ratowników KPP oraz wprowadzenie do działań ratowniczych kandydatów na ratowników strażaków OSP Wtórek. Podczas ćwiczeń strażacy wykorzystali fantoma wykonanego ze starych węży strażackich. Nad prawidłowym przebiegiem zadań czuwali druhowie – ratownicy medyczni, pracujący na co dzień w Zespołach Ratownictwa Medycznego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe