Powiat Ostrowski: Matura 2020 - w maseczce i bez maskotek

  • 22.05.2020, 12:57 (aktualizacja 26.05.2020, 10:17)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Matura 2020 - w maseczce i bez maskotek
W bezpiecznej odległości od siebie z maseczkami na twarzy i bez tradycyjnych maskotek. Tak wyglądać będzie tegoroczna matura. O szczegółach tegorocznych egzaminów dojrzałości w szkołach prowadzonych przez Powiat Ostrowski poinformowano podczas wideokonferencji w Starostwie Powiatowym.

Spotkanie on-line poświęcone tematyce oświatowej odbyło się 22 maja br.

– Zakwitły wyjątkowo pięknie kasztany, ale życie napisało swój scenariusz i przesunęło terminy matur. Startujemy z opóźnieniem, ale zrobiliśmy wszystko, żeby uczniowie i nauczyciele czuli się bezpiecznie. Oczywiście są emocje, ale chcemy je ograniczyć do minimum – mówił Paweł Rajski starosta ostrowski.

W ujęciu statystycznym rok szkolny 2019/2020 ukończyło 1348 uczniów, z czego 1270 to uczniowie szkół młodzieżowych, a 78 to uczniowie szkół dla dorosłych. Z tej grupy do matury przystąpi 1220 uczniów, z tej liczby 1196 ze szkół młodzieżowych, i 24 z placówek dla dorosłych. Pisemny egzamin maturalny rozpocznie się 8 czerwca. Najwięcej uczniów zdawać będzie w trzech pierwszych dniach z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Nowa epidemiologiczna sytuacja wymusza konieczność doraźnych działań.

- Oprócz typowych procedur musimy zadbać o bezpieczeństwo. W naszej szkole mamy trzy wejścia i w związku z tym dzielimy obiekt na trzy strefy, aby zminimalizować kontakt większych grup. Do każdej strefy przypisane są konkretne sale egzaminacyjne. Grupy nie będą się ze sobą stykać i widzieć. Zabezpieczamy środki dezynfekcyjne, wydzielone szatnie. Maturzysta ma obwiązek przyjścia w maseczce i przyniesienia przyborów piśmienniczych, a podczas całego egzaminu obecna będzie w szkole pielęgniarka. Nie będzie można mieć maskotek i do szkoły nie będą mogły wejść osoby postronne – powiedziała Małgorzata Jędroch dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego.

Wymogów około wirusowych jest wiele.

- Uczniowie z alergiami muszą na zgłosić wcześniej ten fakt i takie pierwsze sygnały w tej sprawie już mamy. Chodzi o to, że komisja musi być świadoma tego faktu i aby kichnięcia nie wzbudzały paniki wśród zdających. Mamy też wielką prośbę, aby po egzaminie młodzież nie gromadziła się przed szkołą. Wszystkie wrażenia najlepiej wymieniać przez telefon lub media społecznościowe – apeluje Dariusz Kaczmarek dyrektor Zespołu Szkół Usługowych.

W szkołach rozpoczyna się także nabór nowego rocznika. W tym roku terminy będą przesunięte.

- Do szkół ponadpodstawowych przyjdzie młodzież która urodziła się w 2004 roku. Dobra informacja, że idzie jeden rocznik. Przygotowaliśmy dla nich 52 oddziały, 20 w liceach i 32 w szkołach o profilu technicznym. Miejsc starczy dla wszystkich, ale trzeba spełnić wszystkie formalności’’ – powiedział Paweł Rajski.

Informacje o dostaniu się do wymarzonej szkoły uczniowie poznają 19 sierpnia.

Szkoły powiatu ostrowskiego słyną z poziomu nauczania, różnorodności i nowoczesnej bazy. Zupełnie nową oferta wśród wielu zawodów jest technik spawalnictwa. Do tej pory nie było kształcenia w tym zawodzie na tym poziomie. Z kolei w ZSE nowością jest technik rachunkowości.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe