Ostrów: Senior stracił oszczędności życia

  • 21.05.2020, 11:39 (aktualizacja 22.05.2020, 11:55)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Senior stracił oszczędności życia
Sprawcy, podszywając się pod policjantów, okradli mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego. 73-latek stracił ponad 120 tysięcy złotych.

Do 73-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który twierdził, że prowadzi działania przeciwko grupie przestępczej. Rozmówca był bardzo przekonujący. Zaproponował, by senior potwierdził jego tożsamość dzwoniąc na numer 997 lub 112. Poinformował, że się rozłączy, a 73-latek miał wybrać numer alarmowy. Niestety, pokrzywdzony sam nie rozłączył rozmowy i tożsamość mężczyzny potwierdził z nim samym.

Oszust prowadził umiejętnie rozmowę, przekazując jednocześnie instruktaż, co mężczyzna ma robić i jak się zachowywać podczas wizyty w banku, m. in. polecił założyć seniorowi możliwość elektronicznej bankowości. Po krótkim czasie, oszust poinformował seniora, że wykona kilka przelewów z jego rachunku tytułem zapłaty za dwa samochody. Oszust tłumaczył też, że policjanci przelali własne pieniądze na jego konto z których będą korzystać podczas akcji. Następnie fałszywy policjant poprosił o sms z banku. 73-latek nie był świadomy jakie otrzymuje wiadomości i podał kody potwierdzające przelewy. Ponadto, z seniorem kilkukrotnie kontaktowała się infolinia banku potwierdzając, czy faktycznie wykonuje on przelewy. Mężczyzna przekonany, że pomaga policjantowi, potwierdził dokonywanie przelewów. Łącznie senior stracił ponad 120 tysięcy złotych.

 

Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie dzwonią do ludzi w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty żadnych kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety często dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe