Powiat Ostrowski: Twórczy sukces uczniów IV LO

  • 18.05.2020, 09:03
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Twórczy sukces uczniów IV LO
Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo IV LO „VESTITI” awansowało do e-Finału Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2020, który w formie online zostanie rozegrany w dniach 2-3 czerwca 2020 roku.

Szkolna drużyna w składzie: Wiktoria Glinkowska, Julia Harych, Maria Ratajczak, Franciszek Szymański, znalazła się w ten sposób w gronie 20 najlepszych zespołów w Polsce, walczących w tegorocznym finale. Ten znaczący sukces to owoc pracy i zaangażowania 13 uczniów z klasy IIb pod kierownictwem Wiktorii Glinkowskiej, pełniącej funkcję dyrektora naczelnego miniprzedsiębiorstwa. Opiekunem młodych przedsiębiorców jest Karol Płokarz, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w IV LO. W poprzednim roku szkolnym reprezentacja IV Liceum także znalazła się w gronie uczestników finału ogólnopolskiego, co jest godne podkreślenia w kontekście silnej konkurencji ponad 200 szkolnych miniprzedsiebiorstw z całej Polski, zgłoszonych do programu.
W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim od wielu lat ma miejsce szeroko rozumiana edukacja ekonomiczna i to nie tylko w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Z wielkim powodzeniem funkcjonują, w oparciu o program Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa. Celem całego programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. W każdym kolejnym roku szkolnym przedmiotem działalności jest inny zakres produkcji i sprzedaży. W tym roku młodzi przedsiębiorcy z ostrowskiego „Chopina” zajęli się sprzedażą odzieży, chętnie nabywanej przez młodzież (t-shirty, bluzy, koszulki polo) oraz worków gimnastycznych i eco - toreb. Tegoroczna działalność miniprzedsiębiorstwa IV LO „VESTITI” cieszyła się wielkim uznaniem klientów, czyli przede wszystkim uczniów i nauczycieli IV Liceum Ogólnokształcącego, ale także doskonale wpisała się w promocję tej szkoły.
Produkty firmy były bowiem chętnie kupowane także podczas Drzwi Otwartych IV LO, zwłaszcza, że młodzi przedsiębiorcy oferowali szeroki wybór produktów w różnorodnej kolorystyce i oczywiście z logo IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.
IV LO z jest szkołą ogólnokształcącą, która odnosi sukcesy, także ogólnopolskie, na wielu polach szeroko rozumianej edukacji, m.in. językowej, artystycznej, filmowej, humanistycznej, matematycznej, sportowej, ekonomicznej. Praca w szkolnym minirzedsiębiorstwie uczy młodych ludzi, jak ważna jest umiejętność rzetelnego gospodarowania i pokazuje rolę ekonomii w codziennym życiu. Historia, także ostatnich lat, uczy, że problemy ekonomiczne odgrywają kluczową rolę z życiu publicznym. Zrozumiał to doskonale prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, który w 1992 r. wygrał wyścig do Białego Domu odwołując się do prostych i bardzo wyrazistych haseł ekonomicznych.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe