Ostrów: Samochodowe centrum pobrań prób COVID-19

  • 13.05.2020, 16:25
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Samochodowe centrum pobrań prób COVID-19
Już w najbliższy poniedziałek w Ostrowie Wlkp. ruszy samochodowe centrum pobrań prób COVID-19 test and go. Decyzję o wyborze lokalizacji podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Przez pięć dni przebadanych na obecność koronawirusa zostanie około 1000 osób. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Ostrów Wielkopolski jest trzecią lokalizacją, w której uruchamiamy punkt pobrań próbek na koronawirusa. Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się organizacja drive-thru w Krotoszynie i Kaliszu, dlatego kontynuujemy projekt. Jako wojewoda, ale też ostrowianin, zachęcam mieszkańców do zgłaszania się i bezpłatnych badań. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie swojego stanu zdrowia, niech nie czeka - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 
Punkt zostanie uruchomiony na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Paderewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia przyjmowane są od najbliższego piątku pod numerem telefonu 61 65 68 075.
Punkt poboru będzie funkcjonował od 18 do 22 maja w godzinach od 10:00 do 19:00. Zgodnie z założeniami, będzie mógł przebadać w sumie 1000 osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Każdy z przebadanych mieszkańców otrzyma dostęp do wyników online, a w przypadku wyniku pozytywnego testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. 
Punkt poboru prób to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z lokalnym samorządem, który zabezpieczył między innymi miejsce do badań.
Do tej pory badania metodą test and go prowadzono w Krotoszynie oraz Kaliszu, gdzie jeszcze do piątku można wykonać testy na obecność koronawirusa. Do dziś badania laboratoryjne potwierdziły jedynie 2 przypadki dodatnich wyników spośród 302 osób, które odwiedziły centrum pobrań w Krotoszynie.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe