Ostrów: Terapia osób niepełnosprawnych trwa!

  • 13.05.2020, 05:51
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Terapia osób niepełnosprawnych trwa!
Pomimo zawieszenia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim terapia osób niepełnosprawnych trwa. Pracownicy dostarczają pomysły i materiały do pracy, a także służą poradą.

Na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wojewoda wielkopolski wydał polecenie o czasowym zawieszeniu działalności środowiskowych domów samopomocy - od 12 marca 2020 roku.
Zdając sobie sprawę z tej trudnej sytuacji, dyrekcja, kierownicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim postanowili pomóc swoim podopiecznym, ich rodzicom oraz opiekunom prawnym odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.
- Dla osób niepełnosprawnych bardzo ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Nasi uczestnicy potrzebują wsparcia, rozmowy, pocieszenia, dlatego jesteśmy z nimi w stałej łączności. Codziennie terapeuci, opiekunowie dzwonią do swoich uczestników. Rozmawiają z nimi oraz z ich opiekunami. Pytają o zdrowie, potrzeby, pomagają rozwiązać dylematy dnia codziennego. Ponadto każda z rodzin ma także możliwość skorzystania z teleporad naszego psychologa – wyjaśnia pełniąca obowiązki dyrektora ŚDS Małgorzata Pieczewska.
Uczestnicy zajęć ŚDS przyzwyczajeni są do zajęć, które codziennie odbywały się w ośrodku. W zależności od potrzeb i zainteresowań pracownicy przygotowują dla nich różnorodne prace plastyczne, techniczne, łamigłówki, czy nawet sprzęt i materiały do wypalania wzorów na drewnie. Wszystkie te materiały są systematycznie dowożone uczestnikom do domów busem Środowiskowego Domu Samopomocy.
- Oprócz tego została założona strona internetowa Środowiskowego Domu Samopomocy - https://sds.osw.pl/, na której w zakładce „praca zdalna” umieszczane są artykuły podsuwające ciekawe pomysły na zagospodarowanie czasu wolnego. Są tu m.in. filmiki prezentujące przepisy kulinarne, eksperymenty, które można samemu wykonać w domu, zagadki, bajki, teatrzyk, spotkania z przyrodą, konkursy. Ważne jest to, iż mimo zawieszenia zajęć nasi podopieczni mają dostęp do różnorodnych materiałów umożliwiających im aktywnie spędzać czas, rozwijać zainteresowania, zgodnie z ich potrzebami – dodaje Małgorzata Pieczewska.
Warto dodać, że pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim włączyli się także w akcję walki z koronawirusem poprzez szycie maseczek ochronnych. Do tej pory uszyto i przekazano do powiatu ostrowskiego 5 tysięcy szt. maseczek. Pracownicy Środowiskowego Domu w Ostrowie Wielkopolskim pomagają również w zapewnieniu ciągłości pracy w Domach Pomocy Społecznej oraz w Placówce Wsparcia Dziecka i Rodzinie znajdujące się na terenie powiatu ostrowskiego.
Podopieczni natomiast wzięli udział w akcji wykonania kartek świątecznych dla osób samotnych, niepełnosprawnych oraz obłożnie chorych, które przebywają na oddziałach szpitalnych oraz w domach pomocy społecznej.
- Każdy z nas czeka na powrót do normalnego funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Nie siedzimy jednak bezczynnie, prowadzimy prace porządkowe na ogrodach, dbamy o tereny zielone, sadzimy kwiaty, krzewy, odświeżamy sprzęty, ściany. Wszystko po to, by nasi uczestnicy po skończonej pandemii czuli się w ośrodku jak najlepiej! – mówi Małgorzata Pieczewska.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe