Powiat Ostrowski: Dwa samochody gaśnicze

  • 07.05.2020, 13:19
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dwa samochody gaśnicze
Dwa nowoczesne, doskonale wyposażone samochody gaśnicze trafią wkrótce do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Ostrów Wielkopolski. Wartość obu pojazdów to ponad 1 mln 225 tys. zł, z czego niemal 360 tys. dofinansowała gmina.

 Pierwsze z otrzymanych aut to średni samochód pożarniczy marki Kamaz, przyznany  dla OSP Sobótka. Jednostka wchodząca w skład Krajowego Systemy Ratowniczo- Gaśniczego będzie wykorzystywać przyznany sprzęt do akcji gaśniczo-ratowniczych oraz do pomocy przy zdarzeniach drogowych.
Nowy Kamaz kosztował 760 tys. złotych razem i trafił do strażaków z Sobótki z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska. 500 tysięcy złotych pochodzi od wojewody wielkopolskiego, a 260 tysięcy do zakupu auta dołożyła gmina Ostrów Wielkopolski.
Kamaz tego typu zaliczany jest do kategorii średnich samochodów pożarniczych. Auto może wykorzystać podczas akcji do 3 500 litrów wody z własnego zbiornika, posiada napęd na dwie osie, autopompę i działko wodne pozwalające na tzw. szybkie natarcie.
- To samochód przeznaczony typowo dla akcji pożarniczych, ratowniczo-gaśniczych. Kamaz to auto nowej generacji, skuteczny i funkcjonalny. Pozwoli z powodzeniem zaspokoić potrzeby jednostki - podkreśla Wiesław Janoś, Komendant Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Ostrów Wielkopolski.  
Drugie nowe auto trafiło do jednostki OSP Czekanów. To lekki samochód pożarniczy Iveco Daily ze zbiornikiem na 1000 litrów wody. Samochód jest również wyposażony w autopompę i z tzw. szybkim natarciem, posiada też wysięgnik oświetleniowy.
- To także dobry samochód, który był bardzo starannie karosowany – czyli dopasowany do potrzeb i wymogów odbiorcy – podkreśla komendant Janoś. Auto kosztowało niemal pół miliona złotych, z czego 400 tysięcy pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, a pozostałe 100 tys. dołożyła gmina.
Obydwa auta zostaną dostarczone do jednostek przeznaczenia w najbliższym możliwym terminie.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe