Ostrów: Lawina wniosków w Powiatowym Urzędzie Pracy

  • 23.04.2020, 15:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Lawina wniosków w Powiatowym Urzędzie Pracy
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie spodziewa się kilkunastu tysięcy wniosków od przedsiębiorców, w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Hanna Pawlak-Kornacka poinformowała, że w ostrowskim urzędzie pracy, na koniec marca 2019 roku, zarejestrowane były 1904 osoby bezrobotne, a na koniec marca 2020 były to już 2202 osoby. Przyrost rejestracji jest więc widoczny, ale nie dynamiczny, w zestawieniu ubiegłych miesięcy z rokiem 2019. Natomiast  w samym kwietniu 2020 zarejestrowało się prawie 300 osób. Obecnie do rejestracji zgłaszają się głownie osoby, które miały umowę o pracę na czas określony, pracowały w agencjach tymczasowych.
- Niestety w ramach tarczy nie przewidziano wzrostu zasiłku dla osób bezrobotnych. Na dzień dzisiejszy pełen zasiłek to 861 złotych - poinformowała dyrektor PUP.
Według informacji z Ministerstwa wynika, że środków z Tarczy Antykryzysowej dla nikogo nie zabraknie. Wszyscy, którzy spełnią warunki otrzymają wsparcie w ramach tarczy.  Obecnie (dane z 23 kwietnia 2020, godziny 7.30) do PUP w Ostrowie wpłynęło 1754 wniosków o mikropożyczki, 91 wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, 76 wniosków o dofinansowanie dla osób samozatrudnionych. Aktualnie podpisanych zostało już około 400 umów na mikropożyczki. 
Dyrektor Hanna Pawlak-Kornacka zwróciła uwagę, że od kilku dni pod urzędem pracy kumulują się kolejki. W związku z tym od godziny 7.30 do 10.00 będą głównie przyjmowane osoby, które mają utrudniony dostęp do internetu, mają problem z dostępem do dokumentów i będą mogły złożyć je w formie papierowej. 
-W dzisiejszych czasach możliwości są duże, szczególnie jeśli chodzi o pracodawców, którzy wiele dokumentów składają do ZUS, urzędu skarbowego za pośrednictwem profilu zaufanego. Również do nas można takie wnioski składać elektronicznie. Nie trzeba przychodzić do urzędu, wszystko można zrobić przez internet. Takich wniosków mamy już złożonych około 1200 - podkreśla dyrektor PUP. 
- Tarcza Antykryzysowa 2.0 umożliwiła osobom samozatrudnionym ubieganie się o mikropożyczki. Według danych urzędu skarbowego, takich podmiotów  na terenie powiatu ostrowskiego jest ponad 9 tysięcy. Mikroprzedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z pożyczki jest ponad 4700. Jeżeli wszyscy chętni, spełniający warunki się zgłoszą, to u nas wniosków może być ponad 10 tysięcy. Prosimy, aby uzbroić w cierpliwość. Mamy granice możliwości, staramy się działać jak najszybciej,  ale niestety to nie będzie wsparcie udzielone z dnia na dzień. Lawina wniosków jest coraz większa - tłumaczy Hanna Pawlak-Kornacka. 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe