Ostrów: Koronawirus a bezdomność

  • 23.04.2020, 10:46 (aktualizacja 24.04.2020, 09:54)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Koronawirus a bezdomność
Przeprowadziliśmy rozmowę z Przemysławem Bartczakiem - kierownikiem Domu św. Alberta w Ostrowie, aby sprawdzić, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie schroniska i jak bezdomni odnajdują się w nowej sytuacji.

* Jak sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła na funkcjonowanie domu?

- Zgodnie z poleceniem Wojewody Wielkopolskiego z 14 marca 2020 roku wdrożyliśmy szczególne zasady higieny osobistej oraz powierzchni, sprzętu i wyposażenia placówki. Posiadamy do dyspozycji pracowników i mieszkańców wystarczającą ilość środków odkażających - mydła, płyny i żele odkażające do rąk i powierzchni, ręczniki papierowe jednorazowe, rękawiczki jednorazowe, maseczki jednorazowe oraz materiałowe wielorazowe, przyłbice i kombinezony dla pracowników. Odkażamy kilkukrotnie w ciągu dnia wszystkie klamki, poręcze, krany, powierzchnie robocze, itp.

Ograniczyliśmy do minimum ruch osobowy w placówce i na zewnątrz placówki. Podopieczni opuszczają schronisko jedynie udając się do pracy oraz w sytuacjach niezbędnych do życia. Monitorujemy stan zdrowia personelu oraz osób korzystających ze schronienia w placówce (codzienny pomiar temperatury mieszkańców i każdej osoby wchodzącej na teren placówki).

* Ilu obecnie bezdomnych przebywa na terenie Schroniska? Czy przyjmowani są nowi podopieczni?

- Obecnie w Domu przebywa 39 mieszkańców. Od 30 marca, zgodnie z rekomendacją Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg, w przypadku nowych osób kierowanych do placówek (np. schroniska dla osób bezdomnych), przyjęcie do placówki powinno następować po odbyciu kwarantanny w jednym z miejsc wyznaczonych przez powiat lub gminę.

* Jak wygląda sytuacja bezdomnych, którzy żyją na ulicy?

- Bezdomni funkcjonujący w przestrzeni publicznej, którzy wyrazili chęć, czy też potrzebę umieszczenia ich w schronisku, zostali umieszczeni przez Gminę Miasto Ostrów na 14 dniową kwarantannę, po odbyciu której, będą mogli być skierowani do schroniska dla bezdomnych mężczyzn lub inne miejsce wskazane przez gminę.

* Czy bezdomni są świadomi sytuacji związanej z epidemią koronawirusa?

- Większość bezdomnych ze zrozumieniem przyjęło wprowadzone ograniczenia i jest świadoma sytuacji związanej z koronawirusem. Jednak, jak w każdej większej zbiorowości, są wyjątki, które nie mogą zrozumieć „czemu ogranicza się jego wolność” i jego „sprawa do załatwienia na mieście” nie jest sytuacją, czy też sprawą niezbędną do życia. Bo przecież schronisko zabezpiecza wszystkie potrzeby niezbędne do życia - poza wszelkimi używkami.

* Czy w Schronisku nie brakuje żywności?

- Żywności na chwilę obecną nie brakuje. Ograniczenia wynikłe z sytuacji epidemiologicznej i zwiększone zakupy ludności spowodowały jednak, że ustały prawie w całości dostawy ze sklepów wielkopowierzchniowych, w ramach akcji nie marnowania żywności.

* Czy miasto lub jakieś inne instytucje udzielają teraz pomocy Schronisku?

- Miasto i wojewoda udzieliły schronisku pomocy w postaci dostaw środków ochrony osobistej - maseczki jednorazowe, rękawiczki jednorazowe, przyłbice, środki dezynfekujące i odkażające.

 

Każdy może pomóc schronisku poprzez przekazanie żywności, odzieży, leków, środków czystości lub innych potrzebnych rzeczy. Możliwe jest również wpłacenie darowizny, na numer konta: 13 1090 1160 0000 0001 4310 8715, lub przekazanie 1% podatku PIT, na numer KRS 0000785507. Dane: Koło Ostrowskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Ledóchowskiego 4, 63-400 Ostrów Wielkopolski

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe