Ostrów: Centralna sterylizatornia w krajowej czołówce

  • 22.04.2020, 07:35 (aktualizacja 24.04.2020, 09:55)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Centralna sterylizatornia w krajowej czołówce
W ostrowskim szpitalu powstała nowa centralna sterylizatornia. Nowoczesne wyposażenie, przestronność i funkcjonalność wnętrz decydują, że jest to obiekt należący do krajowej czołówki.

Centralna sterylizatornia to miejsce, do którego bez którego nie jest możliwy rozwój, ani funkcjonowanie szpitala. To tutaj dezynfekowane są bowiem wszystkie narzędzia używane do wykonywanych zabiegów i operacji. Rozwój oddziałów urazowych ostrowskiego szpitala powodował, że dotychczasowe pomieszczenia były zbyt ciasne i mało wydajne. Jak ważnym ogniwem w zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnych jest sterylizatorinia uzmysłowiła dobitnie wszystkim epidemia koronawirusa.
Nowa sterylizatornia zlokalizowana została na parterze nowo wybudowanego skrzydła szpitala. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2019 r. Zanim przystąpiono do budowy czyniono starania o pozyskanie funduszy na ten cel. Złożony został m.in. wniosek o dofinansowanie z rezerwy Premiera.
- Już na etapie projektowania i budowy nowego skrzydła zaplanowaliśmy, że w przypadku pozyskania środków finansowych będziemy budować centralną sterylizatornię. I to stało się faktem. Inwestycja była sporym wysiłkiem finansowym bo całość kosztowała ponad 5 mln złotych  – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.
Montaż finansowy przygotowany na potrzeby tej inwestycji obejmował zaangażowanie środków z trzech źródeł.
– Z puli Premiera  udało się nam na ten cel pozyskać kwotę 1,2 mln zł. To są znaczące środki, które pozwoliły nam rozpocząć przygotowania – powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta ostrowski.
Z budżetu powiatu ostrowskiego wyasygnowano 1,5 mln, a pozostałe środki to kredyt inwestycyjny, który na ten cel zaciągnął ostrowski szpital.
- Nowa sterylizacja pozostaje w podziemiu, ale jest to już zupełnie inny poziom, inna jakość. Wspólnie ze starostwem remontujemy i rozbudowujemy szpital. Jednak nie tylko same oddziały stanowią o jakości i świadczeniu usług w szpitalu. Postawiliśmy na rozwój oddziałów zabiegowych, ostatnim jest oddział okulistyki. To wszystko wymaga za sobą sprawnej sterylizacji – powiedział Dariusz Bierła dyrektor szpitala.
Zamiast dotychczasowej ciasnoty pracownicy będą mieli do dyspozycji kilkaset metrów kwadratowych powierzchni wyposażonych w nowoczesne urządzenia.
- Wreszcie mamy warunki odpowiadające wszelkim rozporządzeniom ministra zdrowia’’ - powiedział Rafał Wielebski szef sterylizatorni w ostrowskim szpitalu. – Minimalny czas potrzeby na to, aby urządzenie skażone mogło być ponownie użyte to ok. 5 godzin. Dziennie przygotowujemy ok. 20 wsadów sterylizacyjnych. Laikowi niewiele to mówi, ale to bardzo duża objętościowo ilość narzędzi.
Głównym wykonawcą inwestycji była firma Informer Med specjalizująca się tego typu inwestycjach, podwykonawca firma PBO Sp. z o.o. W Ostrowie zamontowano nie tylko nowe urządzenia, ale także system komputerowy monitorujący obieg tych narzędzi, etapy wykonywania czynności co w efekcie daje pełną gwarancję sterylności. Wystrojem wnętrz zajęła się firma Art. Studio.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe