Powiat Ostrowski: Bocian z parciem na szkło

  • 19.04.2017, 10:59
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Bocian z parciem na szkło
W bocianim gnieździe w Przygodzicach Wielkanoc upłynęła pod znakiem godów. Zasiedlająca je para szybko i wielokrotnie skonsumowała związek. Owocem tej konsumpcji jest pięć złożonych jaj. Bocian jest tu symbolem gminnej Karty Dużej Rodziny, z której przywilejów korzysta obecnie 88 familii. Kinga Szymańska z Urzędu Gminy w Przygodzicach poleca gminną Kartę Dużej Rodziny.
Życie bocianiej rodziny z Przygodzic można śledzić za pośrednictwem dwóch kamer w jakości High Definition. Odwiedzający urząd i jego interesanci, mogą oglądać boćki na ekranie telewizora w korytarzu urzędu. Nazwa projektu - Blisko bocianów - oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania bocianów dziko żyjących, ale i bliski związek emocjonalny z nimi rzeszy internautów, którzy w wyniku konkursu, nadali im imiona Przygoda i Dziedzic. Wydarzeniami z gniazda emocjonują się także mieszkańcy gminy. Wszystkich bocianolubów czeka teraz pełen emocji miesiąc: wysiadywanie jaj trwa ok. 35 dni. W tym długim czasie samica musi mieć zmiennika, by mogła, choć na krótko latać na żerowisko. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, normalnie przy składaniu jaj asystuje samiec. Gniazdo w Przygodzicach znajduje się na kominie nieczynnej kotłowni. Położone jest na skraju doliny rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym "Dolina Baryczy", jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. TW Fot. Tomasz Wojtasik
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe