Powiat Ostrowski: Kwarantanna w Domu Pomocy Społecznej w Psarach

  • 07.04.2020, 17:38
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kwarantanna w Domu Pomocy Społecznej w Psarach
Dziś, 7 kwietnia, Dom Pomocy Społecznej w Psarach został objęty kwarantanną, z powodu zakażenia koronawirusem jednej z pracownic.

Paweł Rajski - starosta ostrowski oraz Andrzej Bliński - dyrektor ostrowskiego Sanepidu poinformowali o tej sytuacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w formie transmisji na żywo na Facebooku. 
-Sytuacja na terenie powiatu ostrowskiego jest dynamiczna. Dziś otrzymaliśmy informację, że jedna z pracownic, zatrudniona w Domu Pomocy Społecznej w Psarach, jest zarażona koronawirusem. Zostały przez nas podjęte działania mające na celu zabezpieczyć sytuację, zarówno dla pensjonariuszy, których mamy tam ponad 160, jak i dla pracowników - mówił Paweł Rajski.

Dyrektor DPS-u podała do informacji, że obecnie na terenie placówki przebywa 41 pracowników, żaden nie wykazuje objawów, wskazujących na zakażenie koronawirusem. Wśród 166 pensjonariuszy, dwóch ma gorączkę powyżej 38 stopni. Te osoby zostały odizolowane. 

Powiatowy Inspektorat Sanitarny zadecydował o zamknięciu całego ośrodka i objęciu kwarantanną wszystkich pensjonariuszy i pracowników. Około 60 pozostałych  pracowników DPS-u, którzy obecnie nie przebywają na jego terenie, zostanie objętych kwarantanną domową. 
-Z naszej strony podjęliśmy dodatkowe działania, dostarczyliśmy kilkadziesiąt łóżek, maseczki. W tym momencie będziemy oczekiwali działań, które zostaną podjęte ze strony sanepidu - poinformował Paweł Rajski.
- Szybko ustaliliśmy źródło zakażenia. Przyczyną jest jedna z osób zatrudnionych, która miała wcześniejszy kontakt z osobą zakażoną. Nasz niepokój budzi fakt, że osoba ta przez okres, przynajmniej kilku dni, mając już pewne objawy zachorowania, przebywała na terenie Domu Pomocy Społecznej. Miała kontakt z zdecydowaną większością pensjonariuszy oraz z częścią personelu. Od tej osoby zaraziła się kolejna osoba. W takiej sytuacji nie ma wyjścia. Podjąłem decyzję o zamknięciu tego zakładu, a więc o poddaniu kwarantannie zarówno pracowników, jak i pensjonariuszy - mówił Andrzej Biliński. 

Dyrektor ostrowskiego Sanepidu poinformował również, że kwarantanna potrwa przynajmniej do 12 kwietnia, ponieważ, ze względów epidemiologicznych, pobieranie wymazów u osób z DPS-u może rozpocząć się dopiero 10 kwietnia. Niestety wstępny wywiad epidemiologiczny wskazuje na to, że kolejne osoby mogą być zakażone. W tym momencie stan zdrowia wszystkich osób z DPS pozwala na to, by były objęte izolacją w budynku DPS i w domach. 

W skali  powiatu ostrowskiego nie było jeszcze kwarantanny z tak dużą ilością osób. 

 WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe