Powiat Ostrowski: Zdalne nauczanie w gminie Ostrów

  • 05.04.2020, 08:45
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zdalne nauczanie w gminie Ostrów
Bez większych problemów odbywa się zdalne nauczanie wśród dzieci i młodzieży ze szkół na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski. Tak wynika ze specjalnego raportu opracowanego na wniosek wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka.

Najwięcej kłopotów sprawiły nauczycielom i uczniom łącza internetowe. Te szczególnie podczas pierwszych dni zdalnego nauczania były przeciążone. To z kolei przekładało się na brak komunikacji. Ci uczniowie, którzy nie mają komputera w domu, otrzymali sprzęt ze szkoły. W domach, w których z jednego komputera korzysta np.: troje dzieci, ustalone są konkretne godziny nauki dla każdego z nich.

Nauczyciele prowadzą zajęcia z wykorzystaniem m.in.: portali edukacyjnych, komunikatorów społecznościowych oraz e-dziennika, dodatkowo prowadzone są wirtualne zajęcia „na żywo”. Łączenie wideo w czasie rzeczywistym daje namiastkę lekcji w szkole. Tak jest m.in.: w placówce w Gorzycach Wielkich, Szczurach czy Słaborowicach. Nauczyciele w zależności od możliwości technicznych prowadzą tego typu zajęcia, oczywiście ze swoich domów.

W szkołach na co dzień, najczęściej przebywa jedna lub dwie osoby. To głównie obsługa placówki. Dyrektorzy, ich zastępcy, pracownicy administracji pracują najczęściej zdalnie. Kiedy jest taka potrzeba są obecni w placówkach.

I choć szkoły święcą dziś pustkami, nie oznacza to, że nic się w nich nie dzieje. Wykorzystano ten czas na gruntowne porządki i dezynfekcję. Odkażane są zabawki, pomieszczenia, toalety, szkolne korytarze ( poręcze, klamki) , sprzęt sportowy. Duży nacisk na tego typu prace położono szczególnie w przedszkolach.

Warto podkreślić, że także nauczyciele z placówek przedszkolnych każdego dnia dostarczają propozycje zajęć dla najmłodszych. To zajęcia edukacyjne połączone z zabawą, zajęcia ruchowe, plastyczne, językowe a nawet logopedyczne.

- Na bieżąco kontrolujemy zdalne nauczanie w naszych szkołach. Raport daje bardzo pozytywny obraz lekcji online. Na problemy techniczne, czyli przede wszystkim brak połączeń internetowych lub przeciążenie sieci nie mamy wpływu. To były jednak kłopoty w pierwszych dniach zdalnego nauczania. Dziś wiemy, że pojawią się już bardzo sporadycznie. Dziękuje nauczycielom, uczniom oraz rodzicom za współpracę i wzajemne wsparcie. – mówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy.

Wszystkie placówki oświatowe podkreśliły pozytywny odzew rodziców i chęć współpracy z nauczycielami.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe