Ostrów: Grand Prix Komeda jesienią

  • 02.04.2020, 08:56 (aktualizacja 04.04.2020, 20:59)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Grand Prix Komeda jesienią
Nie odwołujemy, a przekładamy na jesień - taka jest decyzja organizatorów festiwalu filmowego Grand Prix Komeda.

To nie jedyna zmiana. 9. edycja wydarzenia, które odbywa się w Ostrowie Wielkopolskim, będzie też krótsza. Mimo to jednak zostanie rozstrzygnięty konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Czerwiec w Ostrowie Wielkopolskim upływa już od kilku lat pod znakiem kina. A to za sprawą organizowanego w tym mieście Grand Prix Komeda - Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. To wtedy odbywają się liczne projekcje, mają miejsce spotkania z gośćmi - twórcami kina, warsztaty, promocje książek oraz koncerty. Nie inaczej miało być w tym roku. Wydarzenie zostało zaplanowane na dni od 31 maja do 6 czerwca.
- Czas tak bardzo przyspieszył, a wraz z nim nasza świadomość, że sytuacja sprzed trzech raptem tygodni, wydaje się sytuacją z zupełnie innego świata. Zajmie nam wiele czasu, zanim to zrozumiemy, zanim się przystosujemy. Tymczasem z ogromnym żalem musimy przełożyć Grand Prix Komeda. Wszystko mieliśmy zaplanowane, wymyślone, opracowane. Cieszyłem się na rozmowy, dyskusje, na wspólny czas. Nie uda się. Pokonała nas rzeczywistość. Bardzo żałuję - mówi dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski.
W ostatnich dniach organizatorzy - Ostrowskie Centrum Kultury oraz dyrektor artystyczny festiwalu - podjęli decyzję, że ze względu na obecną sytuację w kraju festiwal nie odbędzie się w wyznaczonym wcześniej terminie.
- Nowy termin festiwalu jest dla nas zaskoczeniem. Jednak pozostaje świadomość, że nie tylko nas ta sytuacja dotyczy. Wszystko podyktowane zostało przez rzeczywistość i pandemiczne okoliczności - mówi dyrektor festiwalu i Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg. - Niemniej nie gasną wcale chęci i intencje, by znów zabrzmiały nuty znajomo brzmiące w tle - Rosemary’s Baby w kompozycji patrona Festiwalu. Ponadto niełatwo odnaleźć pewność w organizacyjnych zapędach na najbliższych kartach kalendarza. Dlatego postanowiliśmy spotkać się z Państwem w nieco odleglejszym terminie, 26-28 listopada. Każdorazowo festiwal jest czasem niepowtarzalnej atmosfery, wspaniałych gości, ciekawych wydarzeń.

- Prosimy zarezerwować sobie listopadowy czas. Jesień ma swoje barwy, całą feerię, która doda jeszcze większych kolorów skondensowanej formie filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim. Oczywiście, będziecie mogli być znów świadkami wręczenia najważniejszych nagród festiwalu: GRAND PRIX KOMEDA oraz nagrody za całokształt twórczości - dodaje Maria Szeląg.

Dotychczas festiwal trwał od sześciu do ośmiu dni. Tegoroczna jesienna, wyjątkowa edycja, będzie krótsza. Czy szczuplejszy o przynajmniej trzy dni festiwal będzie oznaczał skromniejszy program?
- To będzie skromna, symboliczna edycja. Skupimy się na wydarzeniach muzycznych, jury będzie obradowało zdalnie, ze swoich domów. Przyznamy również nagrodę za całokształt dokonań. Pierwsze szczegóły ujawnimy po wakacjach - mówi Łukasz Maciejewski.

 Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbywa się w Ostrowie Wielkopolskim od 2012 roku. Celem wydarzenia jest promocja polskiego kina i muzyki filmowej. Podczas festiwalu są przyznawane nagrody: za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym - Grand Prix Komeda oraz za Całokształt Twórczości. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury - Samorządowa Instytucja Kultury.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe