Powiat Ostrowski: Ostrowskie liceum z nowoczesnym narzędziem do nauki

  • 31.03.2020, 07:16
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Ostrowskie liceum z nowoczesnym narzędziem do nauki
Uczniowie IV LO w Ostrowie Wielkopolskim jako pierwsi ze szkół ogólnokształcących mają możliwość skorzystania z najnowocześniej platformy do zdalnego nauczania.

Dzięki współpracy dyrekcji IV LO w Ostrowie ze światowym koncernem informatyczny IBM powstało w tej szkole nowoczesne rozwiązanie e-learningowe. To bardzo duże udogodnienie dla uczniów i nauczycieli. Podobny system do zalanej współpracy chce wdrożyć starosta ostrowski.
Nowe rozwiązanie zaczęło działać już od początku bieżącego tygodnia.
- W związku z epidemią koronawirusa powstała pilna konieczność „cyfrowej transformacji” pozwalająca przejść na zdalny model nauczania. Podjęliśmy współpracę ze światowej sławy firmami IBM oraz Cisco. Firma IBM to lider rozwiązań informatycznych klasy biznesowej, a firma Cisco to lider rozwiązań sieciowych. Dzięki temu nasza szkoła otrzymała bezpłatny dostęp do platformy wideokonferencyjnej (klasy biznesowej) wraz z licencjami oraz bezpłatne szkolenia z obsługi dla nauczycieli. Mając na względzie dobro uczniów i możliwość kontynuowania przez nich nauki – mówi Małgorzata Jędroch dyrektor IV O w Ostrowie.
Ważnym atutem wdrożonego narzędzia Cisco Webex jest prosta obsługa oraz możliwość korzystania z niego zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach.
- Każdy nauczyciel będzie mógł wchodzić w interakcje z uczniami, co ważne całymi klasami jednocześnie, widząc ich, słysząc i udostępniając im treści (teksty, obrazy, filmy), tak jak podczas lekcji w szkole. Pozwoli to na uruchomienie tzw. wirtualnej klasy, do której będzie mógł należeć każdy uczeń IV LO, posiadający dostęp do Internetu oraz sprzętu wyposażonego w ekran i mikrofon (jeżeli w domu jest tylko jeden komputer, uczeń będzie mógł korzystać z platformy wideokonferencyjnej na swoim smartfonie) – wyjaśnia M. Jędroch.
Platforma Cisco Webex jest najnowocześniejszą technologią opracowaną przez najlepszych światowych ekspertów sieciowych. Uczniowie będą mieli szansę używać komunikatora, który wykorzystywany jest przez pracowników firmy IBM na całym świecie. To właśnie przy pomocy programu Cisco Webex, prowadzone są współcześnie biznesowe spotkania metodą online. Platforma została przetestowana pod kątem bezpieczeństwa i przydatności do celów edukacyjnych. Pracownicy IBM przeszkolili nauczycieli nie tylko z obsługi, ale również z tzw. „dobrych praktyk” prowadzenia spotkań w systemie zdalnym.
Należy podkreślić, iż dzięki współpracy z firmą IBM oraz Cisco całkowity koszt wdrożenia tej technologii w IV LO to tylko czas i zaangażowanie nauczycieli w naukę obsługi narzędzia. Z podobnego rozwiązania korzysta także Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe