Aglomeracja: Wyborcze zmiany przyklepane. Co na to senator Matecka?

  • 29.03.2020, 13:34
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Wyborcze zmiany przyklepane. Co na to senator Matecka?
Przy okazji głosowania w Sejmie nad tarczą antykryzysową wprowadzono zmiany w Kodeksie wyborczym.

Sejm po całonocnych głosowaniach przyjął trzy ustawy wchodzące w skład tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Ale dodatkowo PiS zgłosiło w drugim czytaniu poprawkę do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia Kodeks wyborczy. Poprawka rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy ,,podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Wspomniana oprawka została przyjęta. Głosowało za nią 222 posłów, przeciw było 214. Trzech się wstrzymało.

 

Teraz tematem tym w najbliższy poniedziałek zajmą się senatorzy. Czy odrzucą poprawkę dotyczącą wyborów, która zdaniem wielu parlamentarzystów została przyjęta nie zgodnie z prawem? O opinię na ten temat poprosiliśmy senator z Ostrowa Ewę Matecką.

A oto co nam powiedziała:

,,W tak szczególnej sytuacji politycznej, z jaką mamy do czynienia po nocnych obradach Sejmu RP i ponownym złamaniu Konstytucji przez rządzącą większość, nie można pewnych faktów pozostawić bez komentarza. Polacy oczekują obecnie na dobre, szybkie i skuteczne rozwiązania w obliczu postępującego kryzysu. Szybkiej i realnej pomocy wymagają przedsiębiorcy i osoby przez nich zatrudniane, wspomóc należy czym prędzej polskie rodziny oraz pracowników służba zdrowia. Wsparcia w trybie pilnym wymagają również samorządy. Senat RP już dwa tygodnie temu przygotował i przesłał do Sejmu bardzo starannie przygotowany pakiet pomocowy, który wówczas został całkowicie zignorowany. Natomiast podczas obecnego posiedzenia żadna propozycja demokratycznej opozycji w nie została Sejmie przyjęta. Wszystkie senackie poprawki odrzucono. Intencje i kierunki zmian wprowadzonych głosami PiS najlepiej obrazuje fakt przeznaczenia 70 miliardów na sektor bankowy i zaledwie 7 miliardów na ochronę zdrowia.

W obliczu tak dramatycznej sytuacji doszło dziś w nocy dodatkowo do iście barbarzyńskiego potraktowania Konstytucji i regulaminu sejmowego. Zupełnie znienacka, pod osłoną nocy i bez żadnych uzgodnień czy możliwości dyskusji do pakietu antykryzysowego wprowadzono zapisy zmieniające Kodeks wyborczy. To jednak nie tylko rażące naruszenie wielu przepisów prawa, ale również skrajna nieuczciwość wobec wszystkich sił demokratycznych, które w obliczu zagrożenia gotowe były poprzeć wszelkie rządowe rozwiązania łagodzące skutki pandemii. Podstępne forsowanie przy tej okazji przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 jest cyniczną grą o utrzymanie władzy, dla której zdrowie i życie ludzkie spychane jest na dalszy plan.

PiS zmienia Kodeks Wyborczy na 42 dni przed wyborami podczas gdy zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie można dokonywać tego typu zmian później niż na 6 miesięcy przed datą wyborów. Ponadto Konstytucja RP gwarantuje nam wolne, równe i powszechne wybory a na takie nie ma szans w ustalonym terminie, o czym w alarmującym tonie donoszą od kilku dni samorządowcy i specjaliści w zakresie prawa wyborczego..

Dziś priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia Polaków, powstrzymanie upadku polskiej gospodarki i ocalenie zagrożonych miejsc pracy. Walka wyborcza w takich okolicznościach jest skrajnie nieetyczna i nieodpowiedzialna.

Apeluję zatem do Premiera Mateusza Morawieckiego aby nie stawiał interesów wyborczych nad zdrowie obywateli, by ogłosił stan klęski żywiołowej. Sytuacja jest zbyt poważna, aby zignorować narastające zagrożenie.

Senat RP, mając na względzie dobro powszechne i potrzeby wszystkich Polaków, przystąpi po raz kolejny, najszybciej jak to możliwe, do prac nad ustawą sejmową. Wprowadzimy zapisy niosące realną pomoc bez wykluczeń i nieuzasadnionych obwarowań, podobnie, jak uczyniliśmy wcześniej. Odpowiedzialne działania Senatu muszą jednak spotkać się z racjonalną i pozbawioną politycznych uprzedzeń reakcją sejmowej większości, na którą ciągle liczymy, mimo poważnie zachwianego dziś w nocy zaufania do rządzącej koalicji.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe