Aglomeracja: Godzina dla Ziemi

  • 28.03.2020, 08:04
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Godzina dla Ziemi
28 marca o godzinie 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło, w ramach ekologicznej akcji - Godzina dla Ziemi WWF.

Godzina dla Ziemi to coroczne wydarzenie, organizowane w ostatnią sobotę marca, o godzinie 20.30 czasu lokalnego. Akcję zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), a jej pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku w Sydney. 
Celem inicjatywy jest zachęcenie jak największej ilości osób do wyłączenia świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach na 60 minut. Wyłączenie świateł jest symboliczne i nie ma realnych rezultatów, ale Godzina dla Ziemi ma w ten sposób uwrażliwiać na fakt kurczenia się zasobów naturalnych i  ich nadmierną eksploatację. 
W zeszłym roku w akcji wzięło udział 188 państw. W Polsce światła zgasły w 98 miastach. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja ma mieć nieco inny charakter, niż zazwyczaj. 

„Świat jest sparaliżowany i opanowany jednym tematem. Uwaga skupia się wokół pandemii koronawirusa i solidarności zarówno z pracownikami ochrony zdrowia, jak wszystkimi dotkniętymi pośrednio i bezpośrednio COVID-19. To również czas refleksji nad naszą relacją ze środowiskiem, zarówno w aspekcie nielegalnego handlu dziką fauną i florą, który mógł leżeć u podstaw obecnej sytuacji, jak i tej relacji z poziomu nam bliższego, krajowego – toczącej się wciąż dyskusji o ingerencji człowieka w naturę. Nasz wpływ na środowisko jest niepodważalny, a konsekwencje w krótszym lub dłuższym horyzoncie czasowym dotykają nas samych”. - możemy przeczytać na stronie fundacji WWF Polska. 
Tegoroczna edycja będzie obchodzona głównie w domach, choć są miasta, instytucje czy obiekty handlowe, które postanowiły dołączyć do inicjatywy w tym trudnym okresie. W Warszawie będą to np. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, czy Kancelaria Prezydenta RP. W Gdańsku Stadion Energa, w Katowicach „Spodek”.
Każdego roku Godzina dla Ziemi poświęcona jest ważnym tematom związanym z ochroną środowiska. W tym roku Fundacja WWF Polska zwraca uwagę na temat przerywania nurtów rzek przez zapory i tamy. Na stronie godzinadlaziemi.pl dostępne są informacje o szkodliwym wpływie tam na środowisko.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe