Aglomeracja: Wielkanoc zagrożona koronawirusem

  • 27.03.2020, 08:59
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Wielkanoc zagrożona koronawirusem
Przez panującą pandemię koronawirusa, w tym roku Wielkanoc będziemy obchodzić inaczej niż zwykle. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret z zaleceniami.

25 marca opublikowany został dekret, sporządzony przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dotyczy obchodów Wielkanocy w czasach pandemii i zawiera zalecenia i sugestie dla diecezji na całym świecie. Z dekretu dowiadujemy się m.in., że tegoroczna Wielkanoc nie może zostać przełożona na inny termin. 
„Stanowiąc centrum roku liturgicznego Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne (...), nie może być przeniesiona” – możemy przeczytać w dokumencie.
Natomiast na późniejszy termin dopuszcza się przeniesienie mszy św. Krzyżma, czyli liturgii, podczas której biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje. Najczęściej odprawiana jest przed południem w Wielki Czwartek.  
Ponadto watykańska kongregacja zdecydowała, że można przenieść na późniejszy termin procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Jako możliwe daty zastępcze podano 14 i 15 września 2020 roku.
„Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju” - ogłosiła kongregacja kierowana przez kardynała Roberta Saraha.
Według dekretu w czasie Wielkiego Tygodnia mogą się odbywać  misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, jednak biskupi i proboszczowie będą celebrować je bez obecności  wiernych. Zalecono, aby w takim wypadku księża poinformowali  o godzinach rozpoczęcia misteriów, by wierni mogli przyłączyć się do modlitwy w domach.
Kongregacja poinformowała również, że pomocne mogą się okazać transmisje w mediach.
„Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum” – czytamy dekrecie. 
Zalecono również, aby w Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy odbył się wewnątrz budynku sakralnego.
W związku z obowiązującym zakazem zgromadzeń i ograniczeniem liczby osób uczestniczących w praktykach religijnych do pięciu, możemy się spodziewać, że w Wielką Sobotę nie odbędzie się święcenie pokarmów w tradycyjnej formie.
WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe